استاندار قم گفت: اعتقادی به کار پلیسی در مساله حجاب ندارم و گشت ارشاد نمی تواند حیا و حجاب را در جامعه نهادینه کند.

به گزارش ایرنا،ˈمحمد صادق صالحی منشˈ روز دوشنبه در همایش ˈانقلاب اسلامی، سبک زندگی اسلامی، منزلت زن و تحکیم خانوادهˈ که در تالار معصومیه استانداری قم برگزار شد، با بیان اینکه اصلا موافق اقدامات بانوان گشت ارشاد نیستم، افزود: امروز دختران ما باید داوطلبانه خواستار حیا، عفت و حجاب باشند و با زور نمی توانیم آنها را وادار به این رفتار کنیم؛ بلکه تربیت صحیح در این زمینه کارساز خواهد بود.

وی وجود برخی افراد غافل که در مساله حجاب و عفاف بی تفاوت هستند را خدشه به چهره شهر در انظار داخلی و خارجی عنوان کرد و تصریح کرد: اجازه نخواهیم داد مشتی افراد غافل و ضعیف چهره شهر قم را به نفع خودشان مصادره کنند.

* زنان قمی الگوی زنان کشور هستند

وی حضور بانوان با عفاف و کمال را افتخار شهر قم دانست و گفت: امروز چهره شهر مقدس قم با عفاف، حجاب و حیاء بانوان خودنمایی می کند و تا دیر نشده باید با تاثیرگذاری در جامعه، جلوی رفتار برخی افراد غافل را در مساله عفاف و حجاب گرفت.

صالحی منش خطاب به بانوان حاضر در جلسه، تاکید کرد: شما باید الگوی عفاف، حجاب، شجاعت، تربیت، فداکاری و ایثار در نظام جمهوری اسلامی باشید.

* امروز بزرگترین وظیفه زن مسلمان ایرانی تربیت فرزندان خود است

استاندار قم با اشاره به نقش ویژه زنان در تربیت فرزندان و با تاکید بر اهتمام ویژه نسبت به این امر ، بیان کرد: زنان نباید نقش اصلی خود را که همان تربیت صحیح فرزندان است، فراموش کنند.

وی ادامه داد: امروز متناسب با احتیاجات جامعه، زنان در مشاغل مختلفی مشغول خدمت هستند، ولی شاغل بودن نباید باعث شود بانوان وظیفه اصلی و حساس خود را فراموش کنند.

وی گفت: امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی، زنانی که در راستای اهداف این نظام کار می کنند، همگی از نجابت، حیا و عفاف خاصی برخوردارند.

صالحی منش با بیان اینکه متاسفانه وسایل ارتباط جمعی که می تواند مفید واقع شود، عمدا یا سهوا برای مقاصد دیگران استفاده می شود، تصریح کرد: اجازه ندهید زمانه فرزندانتان را تربیت کند، چرا که زمانه با زندان، شلاق و برخورد تند تربیت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه فرزندانمان ناخودآگاه در معرض خطر هستند، ادامه داد: بانوان باید کانون خانواده ها را گرم کنند تا اعضای خانواده، خانه را محیط امن بدانند.

وی با اشاره به روایات، بیان کرد: پیامبر اکرم(ص) در تربیت فرزندان جدیت به خرج می داد و اهل مدارا نبود.

* برای ازدواج آسان، تبلیغ کنید

استاندار قم بیان کرد: خانواده هایی که دارای موقعیت اجتماعی بالایی در جامعه هستند، باید با آسان گرفتن ازدواج الگویی برای سایر خانواده ها شوند.

وی با بیان اینکه در زمینه ازدواج آسان باید فرهنگ سازی مناسب صورت گیرد، افزود: اگر خانواده ها آیین ازدواج های دختران و پسران خود را آسان و در کمال سادگی برگزار کنند، علاقه جوانان به ازدواج افزایش می یابد.

* جایگاه شهر قم به برکت وجود بارگاه حضرت معصومه(س) است

وی با تسلیت سالروز وفات حضرت معصومه(س)، گفت: شهر قم به برکت وجود این بانو به پا ایستاده و هر روز شمع وجود حضرت معصومه(س) پرفروغ تر جلوه می کند. ک/2


موضوعات مرتبط: اخبار حجاب

تاريخ : سه شنبه بیست و دوم بهمن 1392 | 16:21 | نویسنده : الهه شمسی |

در حالی که بسیاری از افراد منتظر رفع فی.ل.تر فیس‌بوک بودند، وی چت فی.ل.تر شد. این اولین فی.ل.تر یک اپلیکیشن تلفن همراه از زمان شروع به کار دولت یازدهم است. فی.ل.ترینگی که گفته می‌شود بر اساس مصوبه کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه (شورای فی.ل.ترینگ) انجام شده است. همان کارگروهی که ۶ نفر از اعضای ۱۲ نفره آن را وزرای دولت یا نمایندگان آن‌ها تشکیل می‌دهند. 

«وی‌چت» یک سرویس پیام‌رسان چینی برای تلفن‌های همراه است که در سال ۲۰۱۱ ارائه شده است. این خدمات برای سیستم‌عامل‌های مختلف دستگاه‌های تلفن همراه در دسترس است و بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان از این برنامه رایگان استفاده می‌کنند.
این که چرا این اپلیکیشن فی.ل.تر شده است و چرا مجاز نیستیم به طور قانونی از آن استفاده بکنیم، پرسش بزرگی است که مسئولان و حقوق‌دانان! باید به آن پاسخ دهند. 

از اظهارات مختلف چندی پیش برخی افراد، فی.ل.تر شدن این اپلیکیشن اندرویدی قابل پیش بینی بود. از این نمونه می‌توان به اظهارات زهره طبیب زاده نماینده مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که در این زمینه گفته بود: ممکن است برخی از مطالب چت توسط نرم‌افزار «ویچت» و «تانگو» شنود شود. لازم است که دولت در زمینه آگاهی خانواده‌ها اقدام کند تا امنیت اجتماعی و اخلاقی برای خانواده‌ها ایجاد شود. این شبکه‌های اجتماعی جدید مانند «ویچت» و «تانگو» باعث رشد جرایم می‌شود.

از سوی دیگر مینو اصلانی رئیس بسیج جامعه زنان در این باره گفته بود: پشت پرده شبکه اجتماعی جدید «وی‌چت» صهیونیسم است که از این شبکه‌های مخرب حمایت می‌کند.

نصرالله پژمان فر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در این ارتباط گفته بود: شورای عالی فضای مجازی به عنوان مادر باید بر نرم‌افزار‌های جدید تلفن همراه مانند «ویچت و تانگو» نظارت کند و برخوردهای لازم توسط دستگاه اجرایی صورت گیرد.

همچنین لاله افتخاری درباره فی.ل.تر نرم افزار تلفن‌های همراه، بیان کرده بود که «ابزارهایی که به نظام ضربه می‌زند باید فی.ل.تر شود و ابزارهایی از این قبیل به غیر از مسائل جاسوسی، مسائل اخلاقی نیز ایجاد می‌کند و در کمیسیون مدتی است بحث فی.ل.ترینگ ان‌ها مطرح است فقط منتظر هستیم به یک نظر جمعی برسیم و برای قطعی کردن فی.ل.ترینگ این برنامه های تلفن همراه اقدام کنیم و در آینده نزدیک حتماً اقدامات لازم در این خصوص انجام خواهد شد»

بعد از این اظهارات و زمینه سازی‌ها بود که اپلیکیشن وی چت فی.ل.تر شد. سؤال اینجاست که آیا بهارستان نشینان به اندازه ای که برای فی.ل.ترینگ وی چت و وایبر و ... همت دارند آیا برای برخورد با مفاسد اقتصادی نیز این همت را دارند؟ و اگر داشتند آیا این همه پرونده اختلاس و مفاسد اقتصادی در جامعه وجود داشت؟
از فی.ل.ترینگ وی چت، اینستگرام و... دو گروه منتفع می‌شوند، گروه اول فروشندگان وی پی ان و گروه دوم مخابرات. وی چت در نگاه کلی مانند پیامک است و نه بیشتر، حال که ویچت فی.ل.تر شده آیا می توان میلیون‌ها تلفن همراه و سامانه پیامک آن را نیز تعطیل کرد؟! قطع ارتباط مشترکان با سرویسی همچون می چت و الزام آنان به دریافت و ارسال پیامک از طریق اپراتورهای تلفن همراه، برای دولتی که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند، میلیاردها تومان درآمد به دنبال خواهد داشت!

این اپلیکیشن تنها وسیله و ابزاری برای ارتباط و گفتگو بود و اگر در این میان استفاده ای نادرست از آن شده، به فرهنگ و سبک زندگی استفاده کنندگان از آن بر می‌گردد. با توجه به رشد فزاینده علم و دانش دیگر نمی‌توان جلوی پیشرفت تکنولوژی را با حذف و فی.ل.تر گرفت. جهانی شدن رخ خواهد داد بی خواست ما.

به خوبی نحوه برخورد با ماهواره و ویدئو را به یاد داریم حال نتیجه آن همه برخورد و عملیات‌های نیروی انتظامی در برخورد با ماهواره این شده است که فقط ۷۱ درصد از تهرانی‌ها ماهواره دارند. فی.ل.ترینگ فیس‌بوک و توییتر نیز سرانجامی مانند ماهواره پیدا کرده است و در حال حاضر علاوه بر بسیاری از مردم، بسیاری از مقامات و مسئولین نیز عضو این شبکه اجتماعی هستند. به نحوی که بنا بر آمار ارایه شده از سوی فیس بوک که به تأیید کارشناسان داخلی هم رسیده است، این شبکه فی.ل.تر شده اجتماعی ۶ میلیون کاربر ایرانی دارد.

از ثمره فی.ل.تر کردن‌های آنی و غیر کارشناسی می‌توان به عادی شدن قانون شکنی و عبور از خط قرمزهای قانون اشاره کرد. وقتی یک فرد هر روز به انحاء مختلف از سد فی.ل.ترینگ عبور و قانون شکنی می‌کند، در اصل در حال تمرین عبور از خط قرمزها و قوانین بزرگ‌تری می‌کند.

وقتی برخی از مقامات و مسئولان از شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند و استفاده از این شبکه‌ها را مخرب نمی‌دانند پس چه کسانی این انسدادها را انجام می‌دهند؟ مسئولانی که قانون مصوب خود را قبول ندارد و به راحتی از آن عبور می‌کنند، نباید انتظار داشته باشند که مردم به آن قانون پایبند باشند. برخورد با معضلات فرهنگی، راه کار فرهنگی می‌طلبد. این‌گونه برخوردها جواب نداده و نمی‌دهد.


موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: وی چت , عبور از ویچت , نرم افزار وی چت , دور زدن , تانگو

تاريخ : سه شنبه سوم دی 1392 | 0:25 | نویسنده : الهه شمسی |
حجاب ایرانی - فرارو - سمانه کهرباییان؛ دختران مجرد، بالا رفتن سن ازدواج، آسیب های اجتماعی، بی‌بندوباری، مفاسد اخلاقی، ... اینها واژه‌هایی هستند که وقتی درباره ی زندگی مجردی دختران صحبت می‌کنیم، ناخودآگاه در ذهن شنونده تداعی می‌شود و با جستجوی ساده‌ای در فضای مجازی می‌توان انواع مطالب هشداردهنده درباره ی خطرات این سبک زندگی را یافت.


به گزارش فرارو، گویی این شکل از زندگی به هر دلیل و هر انگیزه ای که باشد، موقت باشد یا دائم، خودخواسته باشد یا از سر اجبار، دچار نوعی پیشداوری منفی است و انگ قضاوت منفی بر پیشانی اش خورده است.

هرچند در سالهای اخیر زندگی مجردی دختران در تهران وسیع تر شده است، ولی همچنان سوال برانگیز است و هربار که کسی بخواهد وارد این نوع از زندگی شود ناچار است که به نوعی مشروعیت عمل خود را توجیه کند. 

تهران جذابیت زیادی برای مهاجران دائم و موقت دارد. سالانه هزاران نفر از نقاط مختلف ایران به منظور دستیابی به فرصت‌های بهتر کار، درآمد، تحصیل و زندگی به این شهر می‌آیند. بسیاری از این افراد که اغلب جوان، دانشجو، کارمند، و یا کارگرند، به تنهایی و دور از خانواده خود به صورت "مجردی" زندگی می‌کنند.

اگر در سالهای گذشته "خانه مجردی" مقوله ای بود که تنها به پسران اختصاص داشت، امروزه دختران زیادی نیز به این سبک زندگی روی آورده اند و به تنهایی یا همراه با دوستان همخانه ی خود زندگی مجردی را تجربه می‌کنند.

طوری که زندگی مجردی دختران در تهران به یک پدیده ی ملموس و روزمره تبدیل شده، از سوی برخی پذیرفته شده و از سوی دیگران با نگرانی و اعتراض مواجه شده است. 

حال سوال این جاست که دلایل گرایش فزاینده ی دختران به زندگی مجردی چیست و این سبک زندگی چه چالش ها و آسیب هایی به دنبال دارد؟ چرا بسیاری از دختران حتی پس از اتمام دوره ی دانشجویی و فراغت از تحصیل و با وجود تمام دشواری های اقتصادی و اجتماعی که در زندگی مجردی با آن مواجهند، همچنان حاضر به برگشتن به شهر و زندگی همراه با خانواده ی خود نیستند؟

آمارها چه می‌گویند؟  
30 درصد از جوانان ایرانی ساکن شهرهای بزرگی چون تهران، تبریز، اصفهان، مشهد، اهواز و شیراز زندگی مجردی را انتخاب کرده اند.

طبق نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 1390، در شهر تهران در گروه سنی 15 تا 39 سال 1062059 مرد مجرد (شامل بی‌همسر به دلیل فوت، بی‌همسر به دلیل طلاق، و هرگز ازدواج نکرده) وجود دارد و 789252 مرد دارای همسر. این ارقام برای زنان ساکن تهران در همین گروه سنی عبارت است از 843795  زن مجرد (شامل بی همسر به دلیل فوت، بی همسر به دلیل طلاق، و هرگز ازدواج نکرده) و 1043606 زن دارای همسر. اما همه ی مجردها به صورت مستقل و مجردی زندگی نمی کنند، بلکه بسیاری از آنها به همراه خانواده و در منزل پدری خود ساکن اند. 

طبق نتایج همین سرشماری، خانوارهای ساکن در تهران به سه دسته تقسیم شده اند. 

خانوارهای معمولی، خانوارهای گروهی  و خانوارهای موسسه ای. در سال 1390 تعداد زنانی که در خانوارهای معمولی زندگی می کنند 4071742 نفر، زنانی که در خانوارهای گروهی سکونت دارند 2909 نفر و زنانی که در خانوارهای موسسه ای ساکن اند 20099 نفر است.

این ارقام برای مردان عبارت است از 3994638 نفر در خانوارهای معمولی،  25125 نفر در خانوارهای گروهی، و 39538 نفر در خانوارهای موسسه ای.

به درستی مشخص نیست که چه تعداد از خانوارهای معمولی تک نفره اند و زندگی مجردی محسوب می شوند. آمار دقیقی نیز از تعداد خانه های مجردی دختران و پسران در تهران در دست نیست. اما طبق اظهار نظر وزارت ورزش و جوانان ایران در سال 1391، در شهرهای بزرگ بین 25 تا 30 درصد جوانان زندگی مجردی دارند. 

انواع زندگی مجردی دختران
دخترانی که اغلب برای تحصیل و گاهی نیز برای کار به تهران می آیند معمولاً سه شکل زندگی مجردی را تجربه می کنند. یکی زندگی در خوابگاه است. خوابگاه های دانشجویی معمولاً بدون هزینه یا بسیار کم هزینه اند و دانشجویان در اتاق هایی 4 الی 5 نفری زندگی می کنند. 

خوابگاه های دخترانه اغلب مقررات ویژه ای برای رفت و آمد دارد و مورد نظارت وکنترل قرار می گیرند. مسئولان خوابگاه با خانواده ی دختران دانشجو به شکل مستمر در تماس اند و تمامی تاخیرها و غیبت ها را به آنان گزارش می دهند.

شکل دوم زندگی در پانسیون است. پانسیون ها واحدهای مسکونی آپارتمانی ای خصوصی هستند که در هر اتاق آن به طور متوسط 10 تخت وجود دارد و معمولاً افراد به طور موقت به مدت چندماه در آن زندگی می کنند. هزینه ی کمی به صورت ماهانه برای اقامت در پانسیون می پردازند و از سرویس بهداشتی و حمام و آشپزخانه مشترک استفاده می کنند. هرچند که پانسیون نیز مقرراتی برای ورود و خروج دارد اما نسبت به مقررات خوابگاه سهل گیرانه تر است و غیبت ها و تاخیرها به خانواده افراد مقیم در پانسیون گزارش نمی شود. 

شکل سوم نیز خانه ی مجردی است. دختران می توانند به صورتی تکی یا گروهی واحد مسکونی مورد نظر خود را اجاره کنند. این خانه ها ممکن است یک سوئیت بسیار کوچک یا واحدی چند اتاقه باشد. این شکل از زندگی اغلب از همه پرهزینه تر است و مبلغ رهن و اجاره حتی در بدترین نقاط شهر و حتی در کوچکترین و بی کیفیت ترین واحدهای مسکونی با مبلغ ماهیانه ی پانسیون و هزینه ی ترمی خوابگاه قابل مقایسه نیست. 

شکل سوم زندگی مجردی تهران این روزها بیشتر شده است. صاحب یک آژانس معاملات املاک می گوید: "این چند سال خیلی درخواست خانه مجردی زیاد شده، هم دختر و هم پسر. قبلاً سخت گیری بیشتری برای اجاره دادن خانه به مجردها وجود داشت، مثلاً حدود پنج سال پیش بود که اداره اماکن ابلاغ کرد که به مجردها خانه ندهید، چون دوره ی گلدکوئست بود و به ظاهر خانه دانشجویی می گرفتند ولی در عمل از آن برای فعالیت های گلدکوئست استفاده می کردند. برای اینکه به کسی خانه مجردی بدهیم الان مقررات خاصی نیست و عملاً هم نمی شود کنترل کرد. ما حداکثر کاری که می توانیم بکنیم این است که طرف را احراز هویت کنیم."

می‌گوید نمی‌شود چک کرد، "ما معمولاً شناسنامه‌ها را نگاه می‌کنیم. اما در عمل بله چنین چیزی ممکن است. چون خیلی‌ها شناسنامه را نمی‌بینند. موقع امضای قرارداد فقط یک نفر لازم است و طرف می‌تواند بگوید فلانی خواهرم یا برادرم است ولی موقع امضای قرارداد او را با خود نیاورد."

می‌گوید: اما هستند کسانی که مایل باشند خانه را به مجرد اجاره بدهند. "حدوداً 5 تا 10 درصد مالک‌ها حاضرند که به مجرد خانه بدهند. دلیلش هم این است که زیاد اعتماد ندارند."

پدرم مخالف بود و مادرم تشویقم می‌کرد
الهام 24 ساله و دانشجوی کارشناسی ارشد که در خانه‌ای مجردی زندگی می‌کند می‌گوید: "خانواده ما مذهبی و سنتی‌اند و من‌هم اصلاً عصیانگر نیستم، ترجیح می‌دهم که بدون رضایت پدر و مادرم کاری نکنم. پدرم اوائل مخالف زندگی مجردی من در تهران بود، به من اعتماد داشت و مخالفتش بیشتر به دلایل عاطفی بود و اینکه به جامعه اعتمماد نداشت. مادرم ولی زندگی در شهر کوچک را نمی‌پسندید و تشویقم می‌کرد که در تهران بمانم. بعد هم به تدریج پدرم را قانع کرد و من الان در خانه‌ای زندگی می‌کنم که ملک شخصی است و خود خانواده در اختیارم قرار داده‌اند. به نظرم این شیوه تعامل با خانواده خوب است و نباید آشوب کرد بلکه باید طی یک روند تدریجی از آنها پوئن گرفت که شکاف نسلی پیش نیاید."

همه بار بر دوش خودم است
نرگس فارغ‌التحصیل کارشناسی است و 26 سال دارد، او از تجربه زندگی کردنش در پانسیون می‌گوید: "خانواده‌ی من زورگو نیستند ولی وقتی که من درسم تمام شد به من می‌گفتند که باید برگردی، البته خودشان زیاد با زندگی من در اینجا مشکلی نداشتند ولی فشار اجتماعی فامیل و دوستان و آشنایان و همسایه‌ها که از آنها می‌پرسیدند دخترتان چرا برنمی‌گردد و مگر درسش تمام نشده، همین حرف ها باعث شد که آنها هم مخالفت کنند. پدر و مادرم هیچ کمکی به ماندن من در تهران و زندگی مجردی من نکردند. خودم همه بارش را به دوش کشیدم." 

نرگس از مشکلات پانسیون می‌گوید: "همسایه ها گاهی اذیت می کنند. پسرها چون می دانستند که توی این ساختمان دخترهای مجرد زندگی می کنند شبها می آمدند پشت پنجره و بلوتوث می فرستادند، متلک می گفتند و اذیت می کردند!"

زندگی با یک مرد غریبه بدون تشریفات!
مرجان فارغ التحصیل کارشناسی ارشد اما که در کوچه پس کوچه های خیابان انقلاب با یک همخانه مَرد زندگی می‌کند، برخورد خانواده‌اش را خیلی آزاردهنده توصیف می‌کند. او می‌گوید: "خانواده ما وضع مالی خیلی خوبی دارند ولی اصلاً به من کمک نمی‌کنند. پدرم خیلی با ماندن من در تهران مخالف است، البته نمی‌دانند که من دارم با یک آقا زندگی می‌کنم. هر ده هفته یک بار زنگ می‌زنند به من و تخریبم می‌کنند. می‌گویند تو که درست تمام شده و کارت را هم که از دست داده‌ای دیگر چرا تهران می‌مانی؟ مادرم کمی بهتر برخورد می‌کند. مادرم گاهی به بهانه‌های مختلف از پدرم پول می‌گیرد و برایم می‌فرستد."

مرجان نحوه مخفی کردن زندگی با یک مرد را از خانواه‌اش این گونه تشریح می‌کند: "من چون دارم با یک آقا زندگی می‌کنم باید خیلی چیزها را رعایت کنم. مثلاً وقتی که می خواستم خانه بگیرم به خانواده ام گفتم که دارم با دوست خانمم همخانه می شوم. با او هم هماهنگ کردم و وقتی که خانواده ام به تهران آمدند او را به عنوان همخانه به آنها نشان دادم. هر وقت که پدر و مادرم می خواهند بیایند اینجا، باید از چند روز قبل دوست آقایم خانه را ترک کند و دوست خانمم وسایلش را می آورد مثلاً مانتوها، کتاب ها، دمپایی روفرشی و خلاصه صحنه سازی می کنیم طوری که انگار یک خانم دارد اینجا زندگی می کند! هر وقت هم که پدر و مادر دوست پسرم می آیند من مجبورم که خانه را ترک کنم و جایی دیگر بمانم. چون خانواده ام از من حمایت نمی کنند وضعیت خوبی ندارم، تغذیه ام افت کرده ولی باز هم حاضر نیستم که به خوابگاه برگردم. توی خوابگاه احساس می کنی که حیوانی، ولی در خانه مجردی با همه مشکلاتش احساس شخصیت می کنم."

دشمنی به نام صاحبخانه!
مورد آرزو اما بهتر بود. آرزو که 25 سال دارد می‌گوید: "خانواده ام به راحتی پذیرفتند که من با دوستم در تهران همخانه شوم. چون او دوست قدیمی من بود و از زمان دبیرستان خانواده ام او را می شناختند و به او اعتماد داشتند. "
 
آرزو در ادامه حرف‌هایش از صاحبخانه ها می‌کند. او می‌گوید: "صاحبخانه فعلی کاری به کار ما ندارد ولی مالک قبلی خیلی اذیت می‌کرد، چک می کرد، می پرسید که دوست پسرم کیه، به خانواده ام تلفن می زد و غیره. اما الان مالک اتریشه و ما کمی آزادتریم. البته برادر صاحبخانه گاهی مزاحم می شود. حتی یک بار هم به من پیشنهاد داد که با او به عراق و دوبی بروم."

می‌گوید: "ما سروصدای زیادی نداریم و همسایه ها را هم زیاد نمی بینییم. اصولاً برخورد خاصی پیش نیامده که بفهمم نگاه آنها چیست. البته همسایه ها هم آنقدرها خانواده هسته ای ایده آل نیستند، بعضی از آنها مطلقه و تنها هستند. سبک زندگی ما را هم پذیرفته اند. گاهی وقتی که تنها هستم از آنها می ترسم. ولی درکل همسایه ها با این موضوع کنار آمده اند."

زندگی مجردی در خانه ای که اختیارش به دست خود آدم باشد جذاب است. شاید همین موضوع باشد که بازار پانسیون‌ها و خوابگاه های دخترانه را از سکه انداخته است.

زندان هایی به نام پانسیون!
نازنین، دختری که نزدیک به یک سال را در پانسیونی در خیابان آزادی زندگی کرده بود، می گفت: "مقررات زندگی در پانسیون با فشار خانواده فرقی ندارد. اینجا مشکلاتی مثل خورد و خوراک، سرویس بهداشتی، و آشپزخانه وجود دارد. در پانسیون رنج های سنی مختلفی زندگی می کنند از دانشجوهای دانشگاه آزاد و پیام نور گرفته تا زنهای 40 سال به بالا که مطلقه یا بیوه اند، یا حتی زن هایی که صیغه می شوند! اغلب کسانی که به پانسیون می آیند به طور موقت مثلاً دو سه ماه می مانند ولی کسانی که دائمی در پانسیون زندگی می کنند وضع مالی خیلی بدی دارند و از لحاظ مالی خیلی ضعیف اند. پانسیون هایی که در مرکز شهر قرار دارند از لحاظ امکانات وضع خوبی ندارند و به مشکلات اجرایی و تعمیرات هم زیاد رسیدگی نمی کنند. پانسیون های بالای شهر کیفیت بهتری دارند. بدترین چیز پانسیون این است که خیلی فضای غم انگیز و غربت باری دارد. در خوابگاه الاقل بین هم نسلان خودت و همکلاسی هایت هستی و محیط شادی داری."

و اما خوابگاه دختران!
میترا دانشجوی سال سوم رشته فیزیک که در خوابگاه زندیگی می کند، از مشکلات خوابگاه های دانشجویی می گوید، میترا آرزو می‌کند، کاش آنقدر پول داشت که می‌توانست خانه‌ای اجاره کند. 

میترا می‌گوید: "زندگی در خوابگاه دانشجویی سخت است. بعضی چیزها تحقیرآمیز است، ساعت خوردن، چک شدن با خانواده، اگر تاخیر داشته باشی به خانواده ات اطلاع می دهند. نحوه خبررسانی به خانواده هم چندان مودبانه نیست. وای به حال دختری که گزارشش به خانواده برسد. مثلاً می‌گویند که دخترتان را همراه یک پسر دیده‌ایم. البته خانواده ام به من اعتماد دارند و می دانند که من در ارتباط با همکلاسی ها و دوستانم خط قرمز هایی را رعایت می کنم و از من حمایت می کنند ولی در کل ایجاد بد دلی می‌کنند. اگر کسی حساسیت و ویژگی‌های وسواس گونه داشته باشد زندگی در خوابگاه برایش سخت می شود. چون در خوابگاه فضای خصوصی نداری. البته زندگی در خانه مجردی هم مشکلاتی دارد. اما در کل حسن زندگی مجردی این است که مدیریت اقتصادی زندگی به عهده خودت می‌افتد. شاید یک جور تمرین مدیریت و استقلال است."

چرا زندگی مجردی در تهران؟  
زندگی مجردی مشکلات زیادی دارد. از مشکلات مالی گرفته تا مسائل تعمیر و نگهداری خانه، زحمت پخت و پز و شست وشو و خرید، نگاهه همسایه‌ها، دردسر قرارداد امضا کردن و درگیری با صاحبخانه، دردسر اسباب کشی، رفت و آمد، تذکرها، فشار و مخالفت خانواده، دلتنگی و نیازهای عاطفی و غیره. اما با این حال بسیاری از دختران ترجیح می‌دهند که به تهران بیایند، به جای خوابگاه دانشجویی خانه مجردی بگیرند، و پس از فارغ‌التحصیلی هم هر طور که شده در تهران باقی بمانند. دلیل این امر چیست؟ 
در میان صحبت‌هایی که با برخی از این افراد شد، دلیل اصلی آنها برای ماندن در تهران امکانات تهران ارزیابی شد. آنها معتقدند که امکانات و فرصت‌های تهران مانند کتابخانه‌های بزرگ و مجهز، امکانات تحصیلی، ورزشی، تفریحی، فرهنگی، سینما، تئاتر، موسیقی، فرصت فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، فرصت‌های بهتر شغلی و درآمدی آنقدر برجسته است که به هیچ وجه با امکانت شهرستان کوچک خودشان قابل مقایسه نیست. آنها حاضر نیستند که به شهرستان برگردند چون حس می‌کنند باید همه این فضاها و امکانات عمومی را رها کنند و وارد فضای بسته و سوت و کور شهرستان شوند.
دلیل دیگر اما مشکلات خوابگاه‌های دانشجویی است. خوابگاه هیچ وقت به قدر کافی موجود نیست. دانشجوهای شبانه، دانشگاه آزاد، پیام نور و غیره از این امکان بی‌بهره‌اند. اما حتی اگر هم موجود باشد مشکلاتی دارد که تحت عنوان نبود تفکیک فضایی، نبود فضای شخصی و حوزه خصوصی، برخوردها و سختگیری های آزاردهنده، چک شدن، ساعت خوردن، برخورد بعضا بد مسئولان خوابگاه، سروصدا، نبود بهداشت کافی، و غیره از آن یاد کردند.

یکی دیگر از دلایل دختران برای زندگی مجردی در تهران روابط عاطفی آنان است. این دختران که اغلب جوان هستند نیازهای عاطفی خود را در رابطه با جمع دوستان مونث و مذکر خود جستجو می‌کنند و زندگی در خانواده یا تحت کنترل خوابگاه به آنها فرصت این نوع دوستی‌ها را نمی‌دهد. 
به نظر می‌رسد ترکیبی از نیازهای عاطفی، میل به فردیت، استقلال‌طلبی، میل به رشد و پیشرفت تحصیلی و حرفه‌ای و توسعه‌ی نامتوازن تهران در مقایسه با شهرستان‌ها باعث گرایش فزانیده‌ی دختران به زندگی مجردی در تهران می‌شود.

این سبک زندگی عرصه کشاکش دو نیروی اجتماعی است. یکی نیروی نسل جوانی که می‌خواهد آزادی و فردیت خود را منفک و مجزا از خانواده تعریف کند و به جامعه بقبولاند و از تمام حقوق، آزادی ها، امکانات و احترام و تاییدی که جامعه به راحتی در اختیار خانواده ها قرار می دهد برخوردار باشد.

دیگری نیرویی که برای فرد مجزا از خانواده ارزش چندانی قائل نیست بلکه واحد بنیادین تشکل دهنده ی جامعه را خانواده می داند و فرد را، و به خصوص زن را، صرفاً در نسبت او با خانواده و تحت کنترل و نظارت خانواده می تواند بپذیرد و تحمل کند. عمده ی نگرانی ها و هشدارها و برخوردهایی که در این حوزه می بینیم محصول همین کشاکش است. 

موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: زندگی , دختران , تجرد , حجاب ایرانی , بحران اجتماعی

تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | 21:10 | نویسنده : الهه شمسی |
حجاب ایرانی - برخی از منابع آگاه خبر داده‌اند اپلیکیشن موبایلی وی‌چت در بسیاری از آی‌اس‌پی‌ ها از جمله مخابرات، مبین‌نت و ایرانسل مسدود شده است. 
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران، گفته می‌شود این اقدام بر اساس مصوبه جلسه اخیر کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه  انجام شده است و تا 48 ساعت آینده پروسه انسداد آن در همه آی‌اس‌پی‌ها تکمیل خواهد شد. 
 
یک منبع آگاه دیگر در شرکت زیر ساخت نیز خبر فی ل تر ینگ وی‌چت را تائید کرده است. 
 
گفتنی است، وی‌چت یک شبکه اجتماعی موبایل‌ بنیان است که توسط شرکت tencent چین طراحی و ساخته شده و بیش از 300 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد. 

موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: عبور از وی چت

تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم آذر 1392 | 21:4 | نویسنده : الهه شمسی |

حجاب ایرانی - وب‌سایت «الف» نوشته که جمهوری اسلامی در «جنگ فرهنگی» شکست خورده و بی‌توجهی به حجاب در جامعه به اندازه‌ای رسیده که «حالا فقط حجاب کامل در فیلم‌های تلویزیونی دیده می‌شود

این مطالب در یادداشتی که با عنوان «ما شکست خوردیم» در بخش تعاملی این وب‌سایت منتشر شده٬ مطرح شده است.

نویسنده یادداشت نوشته است: «باید اعتراف کنیم که ما شکست خوردیم، در جنگ فرهنگی مغلوب شدیم

یادداشت با اشاره به بی‌توجهی به حجاب رسمی از سوی مردم٬ از اینکه دختران ایرانی عکس‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند و در خیابان‌ها با «ساپورت‌های چسبان جولان می‌کنند» انتقاد کرده است.

به نوشته این وب‌سایت٬ پس از آنکه ممیزی فیلم‌ها با «تساهل و تسامح» انجام شد «کم کم حجاب شل‌تر» شد و «حالا هم فقط حجاب کامل در فیلم‌های تلویزیونی دیده می‌شود

نویسنده یادداشت افزوده اگر به جای فیلتر فیسبوک و سایت‌های مشابه٬ «رقیبی» داخلی برای آن درست می‌شد٬ اکنون شاهد این نبودیم که «ف ی ل ت ر شکن برای جوانانمان از نان شب واجب‌تر شود

این یادداشت در عین حال «بگیر و ببند» در مورد نصب و تماشای ماهواره در ایران را نیز بی‌نتیجه دانسته است.

با وجود صرف هزینه‌های کلان برای ترویج سبک زندگی دولتی در ایران٬ جوانان و به ویژه زنان بدون توجه به توصیه‌ها و فشارهای حاکم٬ شیوه زندگی دیگری که کاملا با تبلیغات رسمی در تضاد است را برگزیده‌اند.

در روزهای اخیر حمیدرضا مقدم‌فر٬ معاون فرهنگی- اجتماعی سپاه هم اعلام کرد جمهوری اسلامی در جنگ نرم «پیروزی بزرگی» نداشته است.

وی گفته بود: «متأسفانه در جنگ نرم علی‌رغم به میدان آوردن ظرفیت‌های زیاد و صرف بودجه و امکانات، کمتر از حد انتظار توانست‌هایم پیروزی‌های بزرگ و مستمر را رقم بزنیم

وب‌سایت «بی‌باک‌نیوز»  هم نوشته در سپاه و بسیج به اسم «جنگ نرم» «باند‌ها و گروه‌های زالوصفتی» تشکیل شده‌اند که بودجه‌های کلان دولتی را «حیف و میل» می‌کنند.

این وب‌سایت از اینکه «عده‌ای به بهانه جنگ نرم، برای خود سفره‌های گسترده و متنوع پهن کرده‌اند» انتقاد کرده است.


موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: جنگ نرم , حجاب , ماهواره , حجاب ایرانی

تاريخ : سه شنبه بیست و ششم آذر 1392 | 23:11 | نویسنده : الهه شمسی |


حجاب ایرانی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر امروزه شرایط حجاب وعفاف در جامعه بدتر شده، ریشه آن در روشهای اجرایی و ریشه یابی نکردن مشکلات است.

به گزارش ایرنا، علی جنتی روز سه شنبه در مراسم روز پژوهش که در پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات برگزار شد، اظهار داشت: بیش از سه دهه در کشور در زمینه حجاب و عفاف تلاش شده است تا برای جامعه مصونیت ایجاد کنند با این وجود باید بررسی کنیم که از این نظر در چه شرایطی نسبت به 10 سال قبل قرار داریم.


وی افزود: باید دلایل رواج دروغ گویی، ریاکاری و خیانت در امانت را در جامعه بررسی کنیم و راهکارهای مقابله با آنها و جایگزینی راستگویی، امانت داری و وفای به عهد را بیابیم.

به گفته جنتی، جامعه ما به تدریج دچار سقوط اخلاقی می شود و بسیاری از ارزشهای مهم جامعه اسلامی به سوی کمرنگ شدن می رود.

وی با بیان اینکه در گذشته برخی اقدامات در کشور انجام می شد که امروز خنده دار بنظرمی رسد؛ افزود: کاری نکنیم که 5 سال دیگر به اقدامات خود بخندیم.

وزیر ارشاد گفت: امروز در حوزه فرهنگ و هنر سوالات زیادی قابل طرح است که از آغاز کارم در وزارت ارشاد با بسیاری از این پرسش ها روبرو شدم.

جنتی گفت: سوالاتی نظیر، اساسی ترین مسائل ما در حوزه فرهنگ چیست؟ نقش حکومت در حوزه فرهنگ عمومی چه اندازه است؟ حوزه ی دخالت حکومت و دولت در فرهنگ کجاست ؟ و مهمترین آسیب های فرهنگی ما چیست ؟ دراین مدت برای من مطرح شد.

10 هزار نفر در کشو درگیر جلسات شورای فرهنگ عمومی هستند
جنتی به برگزاری جلسات مختلف شورای فرهنگ عمومی اشاره کرد و گفت: در این شورا 31 نفر عضو هستند و نظیر چنین جلساتی در تمام استانها هم برگزارمی شود که در مجموع حدود 10 هزار نفر درگیر آن هستند.

وی اضافه کرد: باید ببینیم خروجی این جلسات چه بوده است و تا چه حد در راستای اهداف و راهبردهای ما و کشور تاثیر گذار بوده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به جلسه اعضای این شورا با رهبر معظم انقلاب اسلامی در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: در ابن جلسه ایشان بر حراست از هویت فرهنگ ملی تاکید داشتند.

جنتی گفت: در وزارت ارشاد به این موضوع فکر می کنیم که مسائل حوزه فرهنگ را نیازسنجی کرده و آن را به پژوهشگران ارایه کنیم.

71 درصد مردم تهران از ماهواره استفاده می کنند
وی با اشاره به معرفی یکی از طرحهای پژوهشی در این مراسم و ذکر این نکته که ضریب استفاده از ماهواره 71درصد مردم تهران را شامل می شود، گفت: رسیدگی به این موضوع ضرورت عرصه علم و فناوری روز است که باید ببینیم که با آسیب های این شبکه ها چگونه مقابله کنیم.

جنتی از دریافت 2هزار شبکه ماهواره ای روی تلفن های همراه در آینده نزدیک خبرداد که براحتی توسط تلفن های همراه قابل دریافت خواهد بود.

وی با ذکر این سووال که آیا برای مقابله با این پیشرفت ها هم از پارازیت استفاده خواهیم کرد یا راهکاری های دیگری داریم؟ گفت: برای مقابله با این آسیب ها نیاز به روشهای عملی و صحیحی داریم که پژوهشگران باید این روشها را در قالبی که هم برای مردم و هم برای دولت قابل پذیرش باشد تدوین کنند.

جنتی در ادامه به آسیب های ناشی از گسترش ارتباطات رایانه ای و شبکه های اجتماعی اشاره کرد و گفت: این ارتباطات اجتناب ناپذیر است و نمی توانیم آنها را دور بزنیم.

به گفته وی در گذشته اقداماتی مانند ممنوعیت استفاده از ویدئو در کشور انجام می شد که امروز به نظر کارهای خنده دارد به حساب می آید و شاید 5 سال دیگر هم با بررسی اقدامات امروز خود همین احساس را داشته و به آن بخندیم.

جنتی در پایان با اشاره به اهمیت موضوع فرهنگ در دیپلماسی عمومی گفت: باید با شیوه ها ی صحیح فرهنگ و تمدن ایرانی را به سایر ملتها معرفی کنیم که این امر تاثیر زیادی در بهبود روابط کشورمان با جهان خواهد داشت و از سوی دیگر باید شیوه های تعامل با فرهنگ دیگر کشورها و تقابل با فرهنگهای وارداتی را هم بررسی کنیم.

موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: حجاب , عفاف , حجاب ایرانی , علی جنتی , باحجاب

تاريخ : سه شنبه بیست و ششم آذر 1392 | 19:43 | نویسنده : الهه شمسی |

حجاب ایرانی - حمیدرضا مقدم‌فر٬ معاون فرهنگی- اجتماعی سپاه می‌گوید مسئولان فرهنگی کشور بدلیل «حس نکردن شرایط جنگی» عرصه فرهنگ «انفعالی» عمل می‌کنند٬ «جنگ نرم» هم باید از «الگوی جنگ سخت» پیروی کند و جمهوری اسلامی در جنگ نرم «پیروزی بزرگی» نداشته است.

آقای مقدم‌فر این اظهارات را روز شنبه (۲۳ آذرماه) در گفتگو با خبرگزاری مهر بیان کرده است.

وی «جبهه مواجهه» امروز جمهوری اسلامی با «دشمن» را «میدان فرهنگ» دانسته و افزوده نظام باید «به مدد نیروهای انقلاب» در این عرصه «در موضع تهاجمی قرار گرفته و مبانی لیبرالیسم فرهنگی را مورد هجوم قرار دهد.»
 
مقدم‌فر همچنین گفته در عرصه «جنگ نرم» نیز باید از الگوی «جنگ سخت» که «به هیچ یگانی اجازه نمی‌دهیم سرخود و آتش به اختیار عمل کند» پیروی شود.

این فرمانده سپاه با این حال اعتراف کرده است: «متأسفانه در جنگ نرم علی‌رغم به میدان آوردن ظرفیت‌های زیاد و صرف بودجه و امکانات، کمتر از حد انتظار توانست‌هایم پیروزی‌های بزرگ و مستمر را رقم بزنیم.»

آن‌طور که وی گفته «غالباً ظرفیت‌ها و یگان‌های فرهنگی ما {در جنگ نرم} دور از هم و جزیره‌های عمل می‌کنند و یا دچار موازی‌کاری هستند.»

مقدم‌فر علت «انفعالی عمل کردن» مسئولان و دستگاه‌های مسئول در عرصه فرهنگ را «حس نکردن شرایط جنگی و تهاجم و شبیخون بی‌رحمانه دشمن به ارزش‌ها و مبانی اعتقادی و آرمانی در تمامی حوزه‌ها» اعلام کرد.

به گفته معاون فرهنگی- اجتماعی سپاه٬ «بی‌تفاوتی و حتی استقبال از حاملان پیام‌های فرهنگ غربی مثل سبک زندگی غربی و حاکمیت نگاه مبتنی بر گشودگی فرهنگی بدون تقویت دستگاه هاضمه فرهنگی در داخل» از دیگر دلایل این «انفعال» هستند.

مقدم‌فر از این که مقام‌های عالیرتبه بخش فرهنگی دولت این روز‌ها بیشتر در خصوص لزوم رفع فیلترینگ فیس بوک سخن می‌گویند تا «نهادینه کردن سبک و فرهنگ زندگی اسلامی و ایرانی در جامعه» انتقاد کرده است.

وی اظهار کرده که این نوع اظهارنظرها نشان می‌دهد «مسئولان ما درگیر مطالبات قشر خاصی از جامعه هستند و از وظایف و مأموریت-های کلان خود غافل شده‌اند.»

مقدم‌فر در واکنش اظهاراتی «از قبیل واگذاری صدور مجوز‌ها و سلب مسئولیت دولت از خود درباره ممیزی آثار فرهنگی ـ هنری» نیز افزوده این مسائل «نشان می‌دهد تفکری در دولت وجود دارد که با دید افراطی به خصوصی سازی بخش فرهنگ نگاه می‌کند و همین تفکر باعث شده است برخی از دگراندیشان در این مسئولان طمع کرده و انتظاراتی ساختارشکنانه از آن‌ها داشته باشند.»


موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: جنگ نرم , حمیدرضا مقدم‌فر , سپاه پاسداران , فیس‌بوک , وزارت ارشاد

تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم آذر 1392 | 20:33 | نویسنده : الهه شمسی |

حجاب ایرانی - شرق نوشت: سامیه بلوچ‌زهی، از خط‌قرمزها عبور کرده است. او دختر ۲۶ساله، مجرد و اهل سنتی است که توانسته شهردار کلات (مرکز شهر سرباز) در سیستان‌وبلوچستان شود. یکه‌تازبودن بلوچ‌زهی، تنها به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ او توانست، با اکثریت مطلق آرای اعضای شورای شهر کلات، این سمت را از آن خود کند. اتفاقی که با وجود فضا و بافت سنتی سیستان‌وبلوچستان، رخدادی بی‌سابقه است. خانم شهردار، می‌گوید که طلسم مدیریت زنان در سیستان‌وبلوچستان را شکسته. به‌حق که چنین کرده است. او در خانواده‌ای هشت‌نفره زندگی می‌کند. در خطه‌ای از ایران که اغلب زنان هنوز به‌راحتی، قادر به استفاده از حقوقی همانند درس‌خواندن، انتخاب همسر و فعالیت اجتماعی نیستند. او با وجود همه این موانع، دست از فعالیت نکشید و درسش را ادامه داد. برای تحصیل در رشته منابع طبیعی به تهران آمد، اما برخلاف بسیاری از دانشجویان شهرستانی، پایتخت پرهیاهو را ترک کرد و به زادگاهش بازگشت تا برای برداشتن محرومیت زنان، مردان و کودکان زادگاهش بجنگد. او انتخابش را سرآغازی برای خودباوری زنان بلوچ و به چالش‌کشیدن سلطه نظام مردسالاری در این خطه از سرزمین ایران می‌داند.

‌چطور شد که تصمیم گرفتید، شهردار شوید؟

می‌خواستم کمبودهایی که خودم با آنها دست‌وپنجه نرم کردم، نسل‌های بعد از من نداشته باشند. نمی‌خواستم، برادرزاده، خواهرزاده و کودکان شهرم بدون داشتن پارک بزرگ شوند. اینجا بیشتر بچه‌ها افسرده هستند. شاید باور نکنید، اما بچه‌های شهر ما با دیگر شهرها متفاوتند، آنها وقتی در شهر دیگری پارک می‌بینند، انگار با چیز عجیبی روبه‌رو شده‌اند، بی‌نهایت هیجان‌زده می‌شوند. آخر، شهر ما هیچ‌چیز ندارد. ما کمبودهای بسیاری داریم. حتی طرح جامع شهری نداریم. جایی نداریم که زنان و مردان بتوانند به‌راحتی در آن قدم بزنند. یک قلعه تاریخی داریم که سال‌هاست، بازسازی نشده و دارد از بین می‌رود. شهر کلات هزارو۲۰۰نفر جمعیت دارد اما روزانه پنج‌هزارنفر از روستاهای اطراف برای فروش محصولات تولیدی خود وارد این شهر می‌شوند و این جمعیت شناور باعث ایجاد سد معبر و ترافیک شهری شده است. من می‌خواستم کاری کنم که این مشکلات رفع شود، بنابراین تصمیم گرفتم، شهردار شوم.

‌ابتدا که فکر شهردارشدن در ذهن شما جرقه زد، با چه چالش‌های درونی روبه‌رو بودید؟

من وقتی بحث شوراها مطرح بود، به این علت که خواهرم می‌خواست که در شورای شهر عضو شود، برای نخستین‌بار به فکر افتادم که من هم باید کاری انجام دهم. اما واقعا نمی‌دانستم که من می‌توانم شهردار شوم؟ می‌توانم مدیریت کنم؟ با انبوهی از این سوالات روبه‌رو بودم. در این میان، پدرم بسیار از من حمایت کرد. بعضی وقت‌ها بود که ناامید می‌شدم. اما پدرم به من امید می‌داد. اعضای شورای شهر (به‌خصوص رییس شورای شهر) هم از من حمایت خوبی کردند.

‌شما سال‌های تحصیل خود را در تهران گذراندید، در کدام منطقه ساکن بودید؟ آیا فکر می‌کردید که روزی بتوانید، مسوولیت شهرداری شهر خودتان را برعهده بگیرید؟

من در غرب تهران در «چاردیواری» ساکن بودم. دانشگاه علوم تحقیقات درس می‌خواندم. آن سال‌ها همیشه به نحوه شهرداری به‌خصوص شهرداری منطقه۲ تهران توجه می‌کردم. چگونگی اداره تهران همیشه مورد توجه من بود.

‌چرا مانند بسیاری از دانشجویان شهرستانی، تهران نماندید؟

من جزو کسانی بودم که از همان اول که به تهران آمدم، تصمیم نداشتم در این شهر بمانم. می‌خواستم برگردم و به شهر خودم خدمت کنم. با اینکه من تهران را خیلی دوست داشتم، حتی روزهای اولی که به شهر خودم برگشتم، خیلی برایم سخت بود. محرومیت‌های اینجا، بسیار آزار‌دهنده است. اما من می‌خواستم، برای برداشتن این محرومیت‌ها تلاش کنم.

‌برای خیلی‌ها عجیب است که چطور شورای شهر کلات، با توجه به محدودیت‌های موجود نسبت به زنان، به شما به‌عنوان شهردار رای دادند؟

به‌نظرم، شورای شهر در راستای اهداف خودشان به‌وجود یک شهردار همراه، خلاق و توانا نیاز داشتند. من برنامه مشخصی داشتم. جوانگرایی، پیشرفت و توسعه شهر سرباز از مهمترین اهدافم بود. تقویت اندیشه شورایی و مشورتی، استفاده از نخبگان جوان و در نهایت برنامه‌محوربودن را به‌عنوان عنصر مفقوده در تمام عرصه‌های مدیریت شهری لازم می‌دانستم. از سوی دیگر معتقدم که شورای شهر هوشیارانه پی برده است، راز موفقیت پدرانمان پرداخت حقوق نیمه دیگر جامعه، یعنی زنان بوده است و دریافته‌اند که سرنوشتشان به گونه‌ای پیچیده با سرنوشت ما گره خورده، به همین دلیل با اکثریت مطلق آرا (پنج‌رای) توسط اعضای شورای اسلامی شهر سرباز به این سمت انتخاب شدم. انتخابی که با توجه به فضای استان و بافت سنتی آن بی‌سابقه بوده است.

‌مردم از این انتخاب حمایت کردند؟

بله خوشبختانه، اکثر مردم از این انتخاب استقبال کردند، به‌خصوص مورد حمایت روحانیون قرار گرفتم. من یک‌سال سابقه کار در اداره منابع طبیعی به‌عنوان ناظر بخش جنگل دارم. به‌نظرم این سابقه‌کاری در اعتماد مردم به من بسیار موثر بود.

‌جالب است که زن‌بودن شما در این انتخاب تاثیر منفی نداشت.

من با توجه به حقوق مسلم خود در اصل بیست‌ویکم قانون اساسی، دنبال احقاق حقوق ازدست‌رفته زنان شهرم بودم. می‌خواستم، زنان، این قشر همیشه قربانی، به خودباوری برسند. امیدوارم که این حرکت، زنگ شروعی برای تمام زنان زادگاهم باشد و آنها بتوانند نقش بیشتری در جامعه ایفا کنند. دوست دارم زنان، همراه برادران‌ خود در ساختن بنیادهای اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بکوشند. یادمان نرود، سال‌ها پیش زمانی که پدرانمان و برادرانمان در روستاها برای امرار معاش بر سر زمین‌های کشاورزی می‌رفتند، مادران و دختران نیز چه در کارهای خانه‌داری و چه در امور کشاورزی و دامداری دوشادوش آنها بودند. امیدوارم با انتخاب من، به عنوان نخستین شهردار زن بلوچ، در منطقه‌ای که همچنان عده قلیلی نسبت به حاشیه راندن زنان اصرار دارند، به زودی شاهد حضور بیشتر زنان در سمت‌های مدیریتی باشیم.

‌ شما در این مدت با برخورد نامناسبی روبه‌رو نشدید؟

من در این مدت با هیچ برخورد نامناسبی مواجه نشدم. به نظرم، پس از اینکه ما شهرنشین شدیم، زنان و دختران به مرور زمان از صحنه امور اجتماعی حذف و خانه‌نشین شدند. مردمان شهر سرباز، مردمان فهیمی هستند. آنها با انتخاب شورایی متفاوت، روح تازه‌ای در کالبد این شهر تاریخی دمیدند. این مردم درس استواری را از کوه‌ها و درس تلاش و تکاپو را از رود همیشه جاریشان و درس نوع‌دوستی و صداقت را از اجدادشان آموخته‌اند.

‌زنان شهر سرباز نسبت به انتخاب شما چه واکنشی داشتند؟

زنان شهر، از این انتخاب خوشحال شدند. می‌دانید که بافت شهر سرباز، یک بافت سنتی است. انتخاب یک شهردار زن به خودی‌خود یک رویداد بسیار نادر در ایران است اما انتخاب یک شهردار زن از اقلیت قومی و مذهبی بلوچ و اهل‌سنت تاکنون اتفاق نیفتاده بود. من با شهردار شدنم امید و خودباوری را در بین زن‌های بومی زنده کردم. فکر می‌کنم با این اقدام، تعداد بسیاری از زنان بتوانند، وارد عرصه‌های مدیریتی و سیاسی شوند. در واقع این فرصتی است برای تمام کسانی که با وجود داشتن تخصص در انزوا قرار گرفته بودند.

‌بنابراین، به‌نظر شما این انتخاب، سرآغازی برای بازنگری در نظام مردسالاری سیستان‌وبلوچستان است؟

بله، این انتخاب می‌تواند سرآغازی باشد برای خودباوری زنان بلوچ و بازنگری در نظام مردسالاری و تقویت حقوق و نقش اجتماعی زنان.

‌در این چند روز شهردار بودنتان برخورد ارباب‌رجوع‌ها و پرسنل شهرداری با شما چگونه بوده؟

برخوردها خیلی خوب است. مدیریت قبلی عملکرد مناسبی نداشته است. احساس می‌کنم که در حال حاضر، پرسنل شهرداری خیلی راضی هستند. آنها به من احترام می‌گذارند. ارباب‌رجوع‌هایی که در این یک‌هفته به شهرداری آمدند، خیلی برخوردهای خوبی داشتند. فکر نمی‌کردم که مردم به این خوبی از من استقبال کنند.

 ‌حالا از برنامه‌هایتان بگویید، از برنامه‌هایی که برای اجرای آنها انتخاب شدید.

شهر سرباز با مشکلات بسیاری روبه‌رو است. من راه‌اندازی و توسعه زیرساخت‌های فرهنگی، ورزشی، رسانه‌ای، اجتماعی و هنری را در اولویت برنامه‌هایم قرار داده‌ام. می‌خواهم از زنان و جوانان در اجرای فعالیت‌های شهری استفاده کنم. طرح‌هایی هم برای اوقات فراغت جوانان و زنان دارم. من خدمتگزار مردم شهر سرباز هستم و می‌خواهم شرایط مناسب شهری را برای سلامت جسمی و روحی آنها فراهم کنم. از آنجایی‌که زنان قشر آسیب‌پذیر جامعه هستند و بخش اشتغال زنان تاکنون نادیده گرفته ‌شده است، می‌خواهم که شرایط مناسب کاری را برای آنها فراهم کنم. برای مثال هیچ اقدامی برای زنان دستفروش انجام نشده، دستفروشی یک زن یعنی مرگ تدریجی او که از سر ناچاری به دستفروشی روی آورده. من می‌خواهم که این خلأ‌ها را برطرف کنم.

و حالا حس شما به عنوان یک خانم شهردار؟

من زن بلوچی هستم که طلسم مدیریت در این شهر را شکستم و تنها امیدم داشتن شهری سبز و آسمانی آبی است.


موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: سامیه بلوچ‌زهی , نخستین , زن , شهردار , سیستان

تاريخ : شنبه بیست و سوم آذر 1392 | 21:34 | نویسنده : الهه شمسی |

حجاب ایرانی - حضرت آیت الله خامنه ای٬ رهبر جمهوری اسلامی اختلاط زن و مرد را «انحرافی و غربی» نامید٬ نسبت به تلاش غرب برای «ترویج» سبک زندگی خود در ایران هشدار داد و خواستار موضع‌گیری تهاجمی در مقابل «تهاجم فرهنگی» شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها رهبر انقلاب این اظهارات را روز سه‌شنبه (۱۹ آذرماه) در دیدار با رئیس و اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی بیان کرده است.

وی در این دیدار بدون اینکه به نام فرد یا جریان خاصی اشاره کند از «برخی اظهارات غیرمسئولانه در خصوص لزوم آزادی‌های فرهنگی همچون غرب» انتقاد کرد.

خامنه‌ای گفت: «غربی‌ها بر مسائل غیرمعقول و انحرافی همچون اختلاط زن و مرد با عنوان تساوی زن و مرد، یا سبک زندگی خود با عنوان پیشرفت و تجدد لجاجت دارند.»

وی در بخش دیگری از اظهاراتش «تهاجم فرهنگی» را «واقعیتی» دانست که سال‌ها قبل خطر آن را «گوشزد» کرده بود و «هم اکنون، عینیات انکارناپذیری یافته است.»

رهبر جمهوری اسلامی افزوده که «حداقل صد‌ها رسانه صوتی، تصویری، مکتوب و اینترنتی در جهان با هدف مشخص تأثیرگذاری بر ذهن و رفتار ملت ایران» در حال فعالیت هستند.

وی برخی «بازی‌های رایانه‌ای و اسباب‌بازی‌های وارداتی» را از جمله «مصادیق ترویج رفتار و سبک زندگی غربی در ذهن کودکان، نوجوانان و جوانان ایرانی» اعلام کرد.

علی خامنه‌ای به وزارت ارشاد توصیه کرد با «تولید کتاب، ترجمه کتاب‌های مفید، تولید فیلم‌های سینمایی جذاب با تکیه بر ظرفیت‌های بالای ساخت فیلم، تولید بازی‌های رایانه‌ای مفید، ترویج بازی‌های پر تحرک و تولید اسباب بازی‌های معنا دار و جذاب را در دستور کار قرار دهد.»

رهبر جمهوری اسلامی بر لزوم «رصد و شناخت دقیق پدیده‌های نوظهور تهاجم فرهنگی را قبل از ورود به ایران» تاکید و هشدار داد که «دیر فهمیدن و دیر جنبیدن مشکل آفرین است.»

وی همچنین «انفعال و موضع دفاعیِ صرف در مقابل فرهنگ مهاجم را، بد‌ترین و خسارت بار‌ترین نوع برخورد» خواند و اظهار کرد: «مواضع تهاجمی نیز در برخی موارد لازم است.»

با این حال وی توضیح بیشتری درباره مختصات این مواضع تهاجمی ارائه نکرد.

ایشان سال‌هاست نسبت به آنچه «تهاجم فرهنگی» می‌نامد هشدار می‌دهد و مسئولان نظام نیز به پیروی از وی در این باره اظهارنظرهای مختلفی را بیان می‌کنند.

با این حال روز به روز در ایران به تعداد افرادی که تمایل دارند سبک زندگی خود را بر اساس الگوهای جهانی انتخاب کنند٬ افزوده می‌شود.


موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: اختلاط زن و مرد , تساوی زن و مرد , سبک زندگی , پیشرفت و تجدد , تهاجم فرهنگی

تاريخ : چهارشنبه بیستم آذر 1392 | 1:29 | نویسنده : الهه شمسی |
حجاب ایرانی - «دینا محمد»، دختر 19 ساله مصری در آرزوی اجرای عدالت، رؤیاهای کودکانه خود را با خلق یک ابرقهرمان مسلمان محجبه که به جنگ تصورات نادرست در مورد حجاب و تبعیض علیه بانوان مسلمان می‌‌رود، در قالب یک مجموعه کتاب مصور به تصویر می‌کشد.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «On Islam»، دینا محمد می‌گوید: اگر چه بانوان مسلمان محجبه اکثریت جامعه پیرامون من را تشکیل می‌دهند اما نمود کمی از آن‌ها وجود دارد.

در این مجموعه کتاب مصور «قاهره»؛ ابرقهرمان زن مسلمان به جنگ تبعیض‌های جنسیتی و جنایت‌هایی که علیه بانوان در جامعه مصر صورت می‌گیرد، می‌رود. این کتاب از زمان انتشار آنلاین آن در ماه سپتامبر تاکنون 500 هزار بار مورد بازدید قرار گرفته است.

دینا محمد در مورد انگیزه شروع این کار می‌گوید: من همواره از تبیعض‌هایی که علیه بانوان مسلمان اعمال می‌شود، رنج می‌بردم و به این فکر می‌کردم که ای کاش نیروهای فوق‌العاده‌ای داشتم که به مقابله با این تبعیض‌ها بپردازم.

قاهره، ابرقهرمان مسلمان این مجموعه کتاب، همچنین با آزار و اذیت‌هایی که علیه بانوان در خیابان‌های مصر صورت می‌گیرد و در سال‌های اخیر افزایش یافته است، مقابله می‌کند و مجرمان را به سزای عملشان می‌رساند.

بنابر گزارش سازمان ملل متحد، بیش از 99 درصد بانوان مصری نمونه‌هایی از آزار و اذیت‌های جنسی را تجربه کرده‌اند.

پس از انتشار این مجموعه کتاب مصور در فضای مجازی، به دینا محمد از سوی چندین ناشر مصری برای چاپ این‌ کتاب‌ها پیشنهادهایی شده است. دینا محمد با خلق این اثر ضمن مقابله با تصورات نادرست در مورد حجاب و زن مسلمان، مقابله با اسلام‌هراسی در غرب را نیز از اهداف خود معرفی می‌کند به همین دلیل این مجموعه به زبان انگلیسی نوشته شده است.

این نویسنده 19 ساله مصری در اثر خود همچنین نقش بانوان مصری در جریان انقلاب ژانویه 2011 مصر را به تصویر کشیده است.

موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: زن مصری , حجاب , ابر قهرمان

تاريخ : سه شنبه نوزدهم آذر 1392 | 0:21 | نویسنده : الهه شمسی |
حجاب ایرانی- آن زمانی که دختران در هنگام بیرون آمدن پوشیه بر صورت داشتند هیچ صورت زنی پیدا نمی‌شد. زیاد دور نرو؛ اره همین شش هفت دهه پیش بود که بانوان متدین ما به دلیل ممنوعیت حجاب در آن زمان به بیرون نمی‌آمدند. به گزارش آراز آذربایجان، بین در ورودی خانه‌ها پرده می‌انداختند تا مبادا زن و مردی همدیگر را ببینند.دختران جامعه را هیچ‌کس نمی‌دید و به قول معروف آنان آفتاب مهتاب ندیده بودند.
پس از مدتی کم کم پوشیه زدن به دلیل منع حجاب توسط رضا خان مخلوع در بین زنان استفاده نشد.دختران ما یا با چادر مشکی بیرون می آمدند آن هم با رو گرفتن سفت و یا با مانتو بلند و گشادی که حجاب کاملی بود. پس از مدتی مانتوهایمان به سر زانو رسید.آستین‌های مانتومان تنگ‌تر شد.جای مقنعه های بلندمان روسری و شال‌های رنگارنگ شد.کم کم موهایمان از روسری به بیرون انداخته شد.موج استفاده از لوازم آرایش به سرعت فراگیر شد.انواع شلوار های لی و… جای شلوارهایمان آمد.
اما باز دشمنان به این هم راضی نشدند.مانتوهایمان را تبدیل به لباسی کردند که هیچ تفاوتی با بلوز و شلوار ندارد.انواع ساپورتها(یا همان جوراب شلواری‌های سابق)جای شلوار آمد.آستین مانتو مان از سر آرنج‌هایمان بالا تر رفت.دیگر موهایمان چه از پشت و جلو به بیرون انداخته شد و کفش‌های نوک تیز و پاشنه بلند به جای کفش‌هایمان مورد استفاده قرار گرفت.
در جامعه کنونی خانوم چادری یعنی عقب‌ماندگی،اما چرا؟ می‌دانی برای چی؟برای اینکه دختر مسلمان ایرانی با پوشیدن این کفش‌ها عضلات بدنش را دخالت بدهد.روسری‌هایمان باز شد و انواع گوشواره های رنگارنگ را به بازار آوردند که تو را بی حیا تر کنن.دیگر در فیلم‌هایمان خبری از جدا نشستن زن و مرد در پای سفره نبود.دیگر از دختر چادری خبری نبود.یا اگر هم بود به عنوان یه دختر عقب مانده بود. جوراب‌های ساق بلند زنانه از جامعه جوراب زنانه خداحافظی کرد و جایش را به جوراب‌های مچی داد،دست از سر دختران چادری ما هم برنداشتند. در قدیم دختران ایرانی از چادر قجری یا همان کمری استفاده می‌کردند.با چادر کمری، سنگینی روی سر احساس نمی‌شد و دیگر نیازی نبود با دست آن را جمع‌وجور کرد. از مزیت‌های دیگر این نوع چادر، پوشیدگی کامل آن بود فرقی نمی‌کرد که زیر آن لباس مهمانی پرزرق و برق پوشیده شود و یا بدون مانتو بیرون بیایی، در هر صورت کسی متوجه لباس زیر چادر نمی‌شد.
چادر کمری در زمان قاجار دست خوش تغییراتی شد، در حالی که از پوشیدگی آن کم می‌شد دست‌ها به راحتی امکان خارج شدن از زیر چادر را داشتند.
بعد از مدتی چادر نماز و یا چادری که در خانه برای مهمانی‌ها استفاده می‌شد و معروف به چادر نیم‌دایره بود جایگزین چادر کمری در خیابان شد.
طراحان مد برای استقبال بیشتر از چادر و راحتی محجبه‌ها نوعی چادر با عنوان چادر ملی طراحی کردند. مانتوی بلندی که به مقنعه وصل شده بود و جلوی آن را با دکمه‌های فشاری می‌توان بست. این نوع پوشش هیچ هم‌خوانی با پوشش ملی ایرانی ما ندارد و برعکس نوعی برهنگی را ترویج می‌کند. چه بسا زنان چادری را در مترو، اتوبوس و دیگر جاها می‌بینیم که به جای استفاده از چادر ساده یا همان قجری انواع چادرهای جلو باز را می‌پوشند.آن هم در زیرش مانتوهای کوتاه و رنگارنگ با ساق‌هایی رنگی. *خواهرم حجاب خودش زیبا است
آنچنان سرگرم طراحی مدهای زیبای حجاب شده‌ایم که فراموش کرده‌ایم حجاب خودش زیباست.
ما برای دل نشین شدن حجاب، تلاش می‌کنیم آن را با ملاک‌ها زیبایی غربی تطابق دهیم، به گونه‌ای که هم قسمت‌هایی که پوشیدنش واجب است، پوشیده باشد و هم زیبایی حفظ شود.
اگر با ارزش‌ها و زیبایی‌های حقیقی و معنوی به مقابله‌ حجاب با بدحجابی بپردازیم، ممکن است به نتیجه برسیم، اما رقابت براساس شاخص‌ها و ارزش‌های بدحجابی بی‌معنا است. به عنوان نمونه می‌توان به رقابت نادرست در خصوص چادر اشاره داشت.
هنگامی که چادر می‌پوشیم آن‌را باز می‌گذاریم.با آن چادر مشکی انواع روسری و شال‌های رنگی می‌پوشیم.تا رنگ مشکی چادر را که رنگی مطلقا مات است را کمرنگ کنیم.با چادر، کفش‌های پاشنه بلند و جوراب‌های پارازین می‌پوشیم.و همراه آن جوراب شلواری(ساپورتای خودمون).با همین چادر مشکی مان آرایش‌های تند و غلیظ می‌کنیم و عینک فلان می‌گذاریم.
*چادر مشکی، امانت ام‌ابیهاست برای زنان مسلمان
پس از آن چادر های رنگی را وارد کردن.تا چادر مشکی‌ات را که امانت ام‌ابیهاست،از تو بگیرند.برای این هم بهانه جویی کردند که چادر مشکی افسردگی می‌آورد و…. دشمن چقدر لطیف عمل می‌کند، یادم هست درست بعد از ورود جوراب‌های مچی به بازار و حذف جوراب‌های ساق بلند، مد جدیدی به بازار شلوار زنانه آمد که به شلوارهای کوتاه معروف شدند اوایل دهه ?? موج هجوم فیلم‌های مختلف هالیوودی و بالیوودی مستهجن به کشور همزمان با اکران برخی فیلم‌های تلویزیونی و سینمایی که موضوع اصلی آن عشق بود و پسری گیتار به دست و دختری زیبا آغاز شد.
*جوانان آگاه باشید،دشمنان پروژه های خود را از راه غرایز جنسی در حال پیگیری هستند
با ورود ماهواره به حریم خانواده‌ها کم کم پازل تهاجم خاص فرهنگی بر پایه سوءاستفاده از غرایز انسان‌ها و به خصوص نسل جوان کامل شد است.جامعه امروز ایران جامعه جوانی است؛ یکی از بهترین و موثر‌ترین راه‌ها هم در از هم پاشیدن چنین جوامعی با بافت جوان و مذهبی ورود از راه غرایز جنسی است؛ متأسفانه دشمن نیز پروژه‌های خود را بر این مبنا در کشور ما و در بسیاری از جوامع مذهبی و سنتی در حال پیگیری است.
این همه مد و ترویج پوشش‌های بدن نما مانتوهای کوتاه و حریر، شلوار‌ها و تی‌شرت‌های کوتاه مردانه و ساپورت‌ها، برنامه‌های ماهواره و مطالب مندرج در سایت‌ها هدفی بجز این ندارد که جامعه جوان در حال پیشرفتمان را به دست اسرائیل و آمریکا بکشاند. اکنون چه مخالفان حجاب و چه مدافعان، در یک اصل مشترک هستیم و آن هم این که پوشیدگی زشتی است و برهنگی زیبایی از این رو اکثر مدافعان حجاب نیز در تلاشند که حجاب را با دست‌کاری‌هایی بسیار جذاب نشان دهند.
به همین خاطر مدهای مختلف طراحی کرده و به دنبال رقابت با بدحجاب‌ها هستند و ما هر روز در جامعه شاهد تغییر مدل روسری‌ها و حتی رنگ و جنس آن‌ها هستیم. چادرها با انواع اسم و رسمی که برای خود انتخاب کرده‌اند تنوع و جذابیت را افزایش داده‌اند.
غرض از بیان این مطالب این نیست که در شما نوعی جهت گیری ایجاد کنیم اما باید بدانیم که ما در جامعه اسلامی قرار داریم، جامعه و اسلامی که در راس آن رشادت‌هایی چون رشادت‌های اباعبدالله (ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و حضرت زینب و حضرت فاطمه علیها سلام تنها برای حفظ اسلام وجود دارد که همگی به آن اعتقاد قلبی داریم.اما به نظر شما شایسته است که با وجود داشتن وجدانی آگاه و فهمیده در جوانانمان از دشمنان و غرایزشان تبعیت کنیم و با وجود آگاه بودن به اهدافشان، راه آن‌ها را در از بین بردن اسلام واقعی ادامه دهیم؟
شاید بسیاری از شما خواستار این امر باشید که آزادی بیان باید در جامعه داشت تا همه سخنان خود را بگوییم، اما زمانی که بیان و فکر و نیاز ما تابع مدل‌های رنگارنگ، افکار گوناگون و غیره باشد آیا می‌توانیم آن بیانی که واقعا مورد نیاز جامعه است بیان کنیم؟اما قابل ذکر است جوانی که بی چون و چرا از تمامی الگوهای ضد ارزشی تبعیت می‌کند و فکر و ذهنش در انحصار غرب و دشمنان قرار گرفته است هرگز نخواهد توانست نیاز درونی و اصلی خود را بیان کند و اگر نیازی داشته باشد تنها در جهت برخلاف ارزش‌های دین اسلام خواهند بود.جالب است پایان سخنانم را این گونه بیان کنم که شهید سعید زقاقی در وصیت نامه تکان دهنده خود به مادرش می‌گوید:مادرم زمانی که شهادتم را شنیدی گریه نکن…زمان تشییع و تدفینم گریه نکن…زمان خواندن وصیت نامه‌ام گریه نکن…فقط زمانی گریه کن که مردان ما غیرت را فراموش می‌کنند و زنان ما عفت را…وقتی جامعه ما را بی غیرتی و بی حجابی گرفت، مادرم گریه کن که اسلام در خطر است…

موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: حجاب , وقار , بانوان , حجاب ایرانی

تاريخ : یکشنبه هفدهم آذر 1392 | 23:16 | نویسنده : الهه شمسی |


حجاب ایرانی - روزنامه شرق نوشت: اواخر آبان ماه بود که فرمانده «ناجا» از واسپاری طرح حجاب و عفاف به وزارت کشور و شورای اجتماعی آن خبر داده بود. احمدی‌مقدم گفته بود «ناجا در این میدان تنها ماند و نمی‌تواند یک تنه مبارزه کند.» همه در انتظار جزییات این اظهارات فرمانده ناجا و سرنوشت طرح امنیت اخلاقی با همان حجاب و عفاف و گشت ارشاد بودند. حالا عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در گفت‌وگو با«شرق» با اشاره به فضای بیمارستان، فضاهای فرهنگی، دانشگاه، فرودگاه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ، می‌گوید: «گشت ارشاد نباید به این اماکن ورود پیدا کند.»

این اظهارات وزیر کشور در حالی است که در سال‌های اخیر واحد امنیت اخلاقی و گشت ارشاد ناجا به مقابله با بدحجاب‌ها در حاشیه کنسرت‌ها، فروشگاه‌های بزرگ از جمله هایپراستار، نمایشگاه کتاب، فرودگاه‌ها و… پرداخته است تا آنجا که در برهه‌ای از ورود برخی که بدحجاب تلقی می‌شدند به کنسرت‌ها جلوگیری شد. «طرح عفاف و حجاب» نخستین بار در سال ۱۳۸۲ از سوی «شورایعالی انقلاب فرهنگی» تصویب شد و براساس آن ۲۶ وزارتخانه، سازمان و دستگاه اجرایی موظف به اجرای اصولی برای گسترش فرهنگ حجاب و عفاف شدند.

اجرای آن اما با نام «طرح امنیت اخلاقی» از سال ۸۴ شروع شد و نیروی انتظامی با بر عهده‌داشتن ۲۳ وظیفه، اصلی‌ترین و پیگیرترین مجری آن بود. در تمامی هشت سال گذشته اجرای این طرح از سوی نیروی انتظامی با جدیت پیگیری می‌شد. در این سال‌ها انتقادهای زیادی از شیوه برخورد با افرادی که از آنها به‌عنوان بدحجاب یاد می‌شد، مطرح شد. حالا چشم‌ها به شورای اجتماعی وزارت کشور دوخته شده است؛ شورایی که در دوران احمدی‌نژاد تعطیل شده بود. شورای متشکل از وزیران آموزش‌وپرورش، علوم، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و… این شورا تاکنون دو جلسه داشته است. جلساتی که مصوباتی را در پی داشته که هنوز ابلاغ نشده‌اند و مفادش مشخص نیست.

وزیر کشور در ادامه گفت‌وگویش با «شرق» گفت: «موضوع طرح عفاف و حجاب و موضوع مسایل فرهنگی و اخلاقی و سایر مسایل اجتماعی از جمله آسیب‌های اجتماعی در شورای اجتماعی مورد بحث قرار گرفته و سیاستگذاری می‌شود و نهایتا دستگاه‌ها متناسب با وظیفه‌ای که دارند آن را پیگیری می‌کنند.»

وی با اشاره به سخنان فرمانده ناجا افزود: «این موضوع دستور کار شورای اجتماعی است. شورای اجتماعی طی دو جلسه اینها را بررسی کرده است و متناسب با مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی که بر اساس آن شورای اجتماعی تشکیل شده است درحال احصای مسوولیت‌های همه دستگاه‌ها هستیم و طبیعتا نیروی انتظامی هم مسوولیت‌هایی خواهد داشت و در حال ابلاغ آن مسوولیت‌ها به دستگاه‌های مربوطه هستیم.»

وزیر کشور تاکید کرد: «هر دستگاهی باید خودش وظایفش را بشناسد، متعهد باشد و انجام دهد و گزارش دهد. الان اتفاقی که افتاده در خیلی موارد دستگاه‌ها وظایف خود را انجام نمی‌دهند و توقع است نیروی انتظامی وارد شود و جلو خیلی اتفاقات را بگیرد. در صورتی که فضای بیمارستان، فضاهای فرهنگی، دانشگاه، فرودگاه‌ها، نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ اینها متولی دارند. متولیان آنها مجوز دارند. باید مسوولیت فضاهای خود را قبول کنند و اگر ارزش‌های انقلابی و اسلامی و باورهای دینی مردم در این فضاها دچار اشکال و ایراد می‌شود خود مسوولان باید پاسخگو باشند و نیروی انتظامی نباید به این اماکن ورود پیدا کند. متاسفانه کوتاهی برخی دستگاه‌ها در انجام وظایفشان موجب شده که بار این کار به دوش نیروی انتظامی بیفتد و در موقعیت‌هایی که نباید نیروی انتظامی وارد می‌شده، وارد شده که این عملکرد آنها هزینه‌های اجتماعی در پی داشته است.»

رحمانی‌فضلی چندی پیش پس از جلسه شورای اجتماعی گفته بود: «وزارت کشور درصدد است تا گزارش عملکرد سه‌ماهه را از دستگاه‌ها بگیرد، با توجه به ضعف‌هایی که این مصوبه از نظر شورا داشته، از جمله نبود ضمانت اجرایی قوی، نبود هماهنگ‌کننده و متولی اصلی و نبود منابع اعتباری و روش‌های حمایتی و پشتیبانی، بنابراین دستگاه‌ها ایرادهایی داشتند که موجب شد طرح مورد بررسی قرار گیرد تا ضمن ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها، یا این طرح مجدد برای بازنگری به شورایعالی انقلاب فرهنگی ارسال شود یا در قالب قانون لایحه‌ای تهیه و به مجلس خواهد رفت تا به صورت قانون در بیاید.»در روزهای تبلیغات انتخاباتی ریاست‌جمهوری وقتی که حسن روحانی هنوز یکی از کاندیداهای این انتخابات بود در یکی از نطق‌های انتخاباتی خود در تهران خطاب به هوادارانش گفته بود: «من به کمک پلیس کاری خواهم کرد که امنیت، واقعی باشد و دختران ما در خیابان احساس امنیت کنند. دختران خود حافظ حجاب و عفاف هستند.» روحانی همچنین در گفت‌وگویی با مجله «چلچراغ» در پاسخ به سوال خبرنگار این مجله که از او پرسیده بود: «برخوردی که این سال‌ها با جوان‌ها می‌شود، مثل محدودیت‌های حضور و نشاط اجتماعی، گشت ارشاد و امثالهم چقدر با ایده‌آل شما از جمهوری اسلامی سازگار است؟» با لحنی صریح اینگونه پاسخ داد: «من قطعا با این برخوردها مخالفم. اینها حاصل همان قرائت و برداشت خاص از اسلام و قانون اساسی است. خیلی از این برخوردها ناشی از دیدگاهی است که چنین شادی و نشاط‌هایی را گام‌های اولیه به سوی تضعیف عفت عمومی می‌بیند و بنابراین تشریح دیدگاه من مناسب است. به نظرم، عفیف بودن چیزی فراتر از حجاب‌داشتن است. به نظر من اگر زنی یا مردی حجاب رسمی مد‌نظر ما را رعایت نکند، عفیف‌بودنش زیر سوال نمی‌رود. قبل از انقلاب زنان زیادی در جامعه ما حجاب نداشتند، ولی آیا انسان‌های عفیفی نبودند؟ من هشدار می‌دهم که حجاب را عین عفاف ندانیم. به نظر من زنان زیادی از جامعه ما حجاب مطلوب قانون را ندارند، ولی عفیف هستند. عفت شاخص‌های زیادی دارد. کمااینکه می‌توان کسانی را هم یافت که ظاهر مطابق قانون دارند و حجاب دارند (چه مرد و چه زن) ولی اصول عفت را رعایت نمی‌کنند. بنابراین تاکید ما باید بر عفت باشد. باید ببینیم عفت را چه چیزی تهدید می‌کند. به نظر من عفت مردم ما را فقر اقتصادی و ناتوانی در ازدواج، بیشتر تهدید می‌کند تا رعایت حجاب مطابق استانداردهایی که عده‌ای دوست دارند و تعریف کرده‌اند… برخی از برخوردها هم ناشی از نگاه پلیسی و امنیتی به جامعه است، نگاهی که همه‌چیز را سیاسی می‌بیند.» واکنش حسن روحانی به این مساله تنها به زمان تبلیغات انتخاباتی محدود نماند. او در یکی از جلسات رسمی هیات دولت درباره نوع برخورد نیروی انتظامی با موضوع حجاب اینگونه سخن گفت: «از نیروی انتظامی می‌خواهم در برخورد با این موضوع، اجرای قانون را با رویکرد اخلاقی و با رعایت کرامت انسانی و به دور از هرگونه افراط و تفریط پیگیری کند.»

اما واکنش‌ها به این موضوع تنها محدود به وزیر کشور و فرمانده ناجا نماند. شهیندخت ملاوردی از نگاه امنیتی به موضوع حجاب انتقاد کرده بود و خواستار پرداختن به زوایای دیگر مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی شده بود. کمی پس از اظهارات فرمانده ناجا مبنی بر واگذاری حجاب و عفاف به وزارت کشور، فعالان حقوق زن از این برداشته‌شدن نگاه امنیتی به موضوع حجاب اظهار خرسندی کرده بودند هرچند سرلشکر فیروزآبادی رییس ستادکل نیروهای مسلح گفت: «ضدانقلاب از واگذاری اجرای طرح عفاف و حجاب به وزارت کشور ذوق‌زده نشود چرا که این مساله چهار وجه دارد.»

او با برشمردن وجوه طرح حجاب و عفاف گفت: «اول اینکه به طور عام حجاب و عفاف در وهله اول مساله امنیتی نیست بلکه مساله اجتماعی و انتظامی است و وزارت کشور به‌عنوان مسوول امور داخلی کشور و امور فرهنگی، اجتماعی و انتظامی وظیفه دارد این تدبیر مقام محترم رییس‌جمهور را در دولت نهادینه و دنبال کند. ما هم خوشحالیم که همه ارکان دولت در مساله اساسی حجاب و عفاف در جامعه اسلامی وارد شوند.»

رییس ستادکل نیروهای مسلح گفت: «اما در وهله دوم، در مسایل اجتماعی اگر بی‌نظمی ایجاد شود، نیروی انتظامی، قانونا باید وارد عمل شود، چرا‌که مسوول ایجاد نظم و انضباط در جامعه است. البته کار نیروی انتظامی تحت کنترل وزیر کشور به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی است.»فیروزآبادی افزود: «در وهله سوم، اگر زمانی، مانند زمان فتنه ۸۸، بی‌حجابی و بی‌عفتی با هدایت شبکه‌های ماهواره‌ای و ضد انقلاب و به‌صورت سازمان‌یافته به منظور مخدوش‌کردن چهره انقلاب صورت می‌گیرد در این حالت موضوع امنیتی می‌شود و نهادهای امنیتی باید به وظیفه خود عمل کنند و با فعالیت‌های سازمان‌یافته ضد‌انقلاب برخورد شود.»

وی در ادامه گفت: «در مرحله چهارم، اگر با اقدامات فرهنگی- اجتماعی و نهاد مقدس امر به معروف و نهی از منکر هم نتوان نتیجه گرفت، نیروی انتظامی و قوه قضاییه باید برابر قانون وارد شود و برخورد کنند. بنابراین مساله حجاب و عفاف یک مساله دقیق و همه‌جانبه است.» باید همچنان منتظر ماند و دید بالاخره حسن روحانی می‌تواند طرح حجاب و عفاف را مطابق وعده‌هایش بدون افراط و تفریط و با حفظ کرامت انسانی اجرا کند یا خیر و اما آنچه مهم است عقبگرد اختیاری ناجا از اماکن است و باید دید در فضای عمومی که همچنان اجرای این طرح برعهده ناجا است چگونه اجرا می‌شود؟


موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: گشت ارشاد , نیروی انتظامی , حجاب ایرانی , ناجا , بانوان

تاريخ : پنجشنبه چهاردهم آذر 1392 | 0:43 | نویسنده : الهه شمسی |


حجاب ایرانی - خبرگزاری فارس اعلام کرد گروهک تروریستی «داعش»، حجاب را برای بانوان مسلمان شهر «جرابلس» از توابع «ریف حلب» اجباری اعلام کرد. این خبرگزاری وابسته به سپاه همچنین تاکید کرده است: در کشور سوریه اقلیت‌های دینی و مذهبی از آزادی کامل برخوردار هستند و تاکنون در هیچ نقطه‌ای از این کشور اجباری برای سنت‌ها و آیین های مذاهب و نوع پوشش آنها وجود نداشته است و گروهک تروریستی داعش نوعی حجاب خاص برای زنان در نظر گرفته است.

به گزارش فارس، دفتر هیئت شرعی «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به «داعش» با توزیع چادرهای مجانی بین بانوان در شهر «جرابلس» از توابع «ریف حلب»، حجاب شرعی را برای زنان مسلمان اجباری اعلام کرد. این گزارش حاکی است که «دولت اسلامی عراق و شام» با اعلام اجباری بودن حجاب برای بانوان یک هفته به زنان این منطقه فرصت داده که این دستور را اجرا کنند.


موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: سوریه , حجاب اجباری , چادر , تروریست , جرابلس

تاريخ : پنجشنبه چهاردهم آذر 1392 | 0:41 | نویسنده : الهه شمسی |


وزیر کشور با اشاره به عملکرد نیروی انتظامی در حوزه عفاف و حجاب، اظهار کرد: متاسفانه کوتاهی برخی دستگاه‌ها در انجام وظایفشان موجب شده که بار این کار به دوش نیروی انتظامی بایفتد و در موقعیت‌هایی که نباید نیروی انتظامی وارد می‌شده، وارد شده که این عملکرد آنها هزینه‌های اجتماعی در پی داشته است؛ در مقابل در مواقعی که باید وارد عمل می‌شده، خلاءهایی وجود داشته است. 
 
وزیر کشور + رحمانی فضلی
 
به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی که شب گذشته مهمان گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما بود، افزود: در زمینه آیین عفاف و حجاب تقسیم مسئولیت و به دستگاه‌ها ابلاغ شده است باید درباره روند اجرایی شدن این قانون در حوزه‌های مربوطه خود پاسخگو باشند. 
 
رحمانی فضلی افزود: نیروی انتظامی باید صیانت‌کننده فضای عمومی باشد و در محیط‌های محدود، عفاف و حجاب توسط افراد فعال در همان حوزه برقرار شود. 
 
وی با بیان اینکه در صدد تقویت سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌)‌ها در حوزه عفاف و حجاب هستیم، گفت: تا یک ماه آینده نشست سراسری با مسئولان سمن‌های عفاف و حجاب را با حضور رییس‌جمهور برگزار خواهیم کرد. 
 
وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره عملکرد 100 روزه وزارت کشور در حوزه تامین امنیت داخلی، اظهار کرد: تامین امنیت جامعه پایدار جزو برنامه‌های دکتر روحانی بوده است. بنابراین با بسیج همه امکانات، تلاش کرده‌ایم شرایط را به گونه‌ای مهیا کنیم که امنیت یک امر مستمر و پایدار باشد. 
 
رحمانی فضلی گفت: مرزهای مناطق غربی و شرقی کشور دچار آسیب بوده‌اند. بنابراین تلاش کردیم شورای امنیت را در شرق و غرب به صورت مستمر تشکیل دهیم و از استانداران و مسئولان امنیت این دو حوزه در جلسات دعوت کردیم. پروژه‌هایی در این زمینه داریم که در صورت تحقق آن، امکان سرمایه‌گذاری، اشتغال و ... مهیا می‌شود. 
 
رحمانی فضلی گفت: مرزهای مناطق غربی و شرقی کشور دچار آسیب بوده‌اند. بنابراین تلاش کردیم شورای امنیت را در شرق و غرب به صورت مستمر تشکیل دهیم و از استانداران و مسئولان امنیت این دو حوزه در جلسات دعوت کردیم. پروژه‌هایی در این زمینه داریم که در صورت تحقق آن، امکان سرمایه‌گذاری، اشتغال و ... مهیا می‌شود. 
 
وزیر کشور با بیان اینکه با حضور اشرار و توسعه مواد مخدر در مناطق شرقی ایران مواجه شدیم، اظهار کرد: در مدتی که مسئولیت وزارت کشور را بر عهده گرفته‌ام، دو بار به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده و یک بار با همه فرمانداران مناطق و یک بار با شورای امنیت و شورای تامین استان جلسه برگزار کرده‌ام. همچنین بازدید دقیقی از مرز داشته‌ام. 
 
وزیر کشور با بیان اینکه در زمینه امنیت حوزه‌های داخلی کشور مشکل خاصی نداریم، تاکید کرد: باید تلاش کنیم بخش‌هایی از حوزه اجتماعی و اقتصادی که ظرفیت ناامنی دارند را جبران کنیم که دستیابی به این هدف با هماهنگی و پیگیری از سایر دستگاه‌ها محقق می‌شود. 
 
وزیر کشور با بیان اینکه در زمینه امنیت حوزه‌های داخلی کشور مشکل خاصی نداریم، تاکید کرد: باید تلاش کنیم بخش‌هایی از حوزه اجتماعی و اقتصادی که ظرفیت ناامنی دارند را جبران کنیم که دستیابی به این هدف با هماهنگی و پیگیری از سایر دستگاه‌ها محقق می‌شود. 
 
وی درباره اقدامات انجام شده برای تعامل با مسئولان کشور پاکستان به منظور برقراری امنیت در مرزهای این حوزه، اظهار کرد: ایران 1200 کیلومتر مرز مشترک با دو کشور پاکستان و افغانستان دارد. البته بخشی از مشکلات مربوط به ناپایداری شرایط امنیتی در این دو کشور به ویژه افغانستان است. ما هم با مسئولان پاکستان و هم افغانستان جلساتی داشته‌ایم و آنان مشتاق بودند که در این زمینه تعامل صورت بگیرد. البته نشست سه‌ جانبه‌ای نیز برگزار کردیم و در حال حاضر در موضعی قرار داریم که با محوریت ایران در حوزه تامین امنیت با کشور افغانستان و پاکستان تعامل کنیم. 
 
وزیر کشور افزود: بیش از 10 هزار نفر از 16 هزار معتاد جمع‌آوری شده در توزیع مواد مخدر فعال هستند و این امر به معنای معتاد شدن تعداد بیشتری از افراد از سوی آنان است. در کل مواد مخدر پدیده‌ای است که سود سرشاری دارد. بنابراین جریانات پشت پرده برای بقای این تجارت از هر وسیله‌ای استفاده می‌کنند. 
 
وی با بیان اینکه تولید مواد مخدر صنعتی بلای خانمان‌سوز است، گفت: متاسفانه مردم اطلاعات زیادی درباره این نوع مواد مخدر ندارند و به عنوان مثال برای لاغری، رفع استرس، افزایش تمرکز حواس از آن استفاده می‌کنند. البته ممکن است این مواد یکی دو بار تاثیر داشته باشد، اما در نهایت موجب نابودی فرد می‌شود. 
 
رحمانی فضلی افزود: قصد داریم با مواد مخدر صنعتی به طور جدی مبارزه کنیم، بنابراین با معاون دبیرکل سازمان ملل مذاکره کردیم تا در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای، حضور فعال داشته‌ایم. در حال حاضر حدود 80 درصد از مرزهای شرقی به گونه‌ای دقیق کنترل می‌شوند و همین امر موجب انتقال قاچاق مواد مخدر از مرزهای ایران به دریا شده است و ما این شرایط را مدیون تلاش‌های نیروی انتظامی هستیم. 
 
وزیر کشور با بیان اینکه تلاش می‌کنیم در حوزه درمان و پیشگیری بیشتر کار کنیم، اظهار کرد: در برخی از استان‌ها کشفیات مواد مخدر 200 درصد افزایش داشته است و ما قصد داریم عقبه اقتصادی فعالان در حوزه مواد مخدر را دچار خسران کنیم و با دستور مقام معظم رهبری و رییس قوه قضاییه باید تلاش کنیم به بنیان اقتصادی آنان لطمه بزنیم. 
 
وی افزود: حدود یک میلیون تا یک میلیون و 300 هزار نفر از مردم ایران به نوعی مواد مخدر مصرف کرده‌اند و روند اعتیاد، کنترل نشده است. اگر این را ضربدر متوسط خانواده 4 یا 5 نفر کنیم رقمی نزدیک به 6 میلیون نفر حاصل می‌شود. روند اعتیاد در جامعه علی رغم همه تلاش‌هایی که می‌شود هنوز کنترل نشده است، البته سرعت آن کم شده است ولی آن چنان که باید و شاید کنترل نشده است. لازم است سطح آگاهی مردم را درباره مواد مخدر صنعتی بالا ببریم، چرا که بسیاری از این مواد ناشناخته هستند و در آرایشگاه‌ها مصرف آنها به زنان پیشنهاد می‌شوند. 
 
رحمانی فضلی با بیان اینکه افزایش سطح آگاهی مردم، وظیفه رسانه‌هاست، تصریح کرد: مسئولان نیز باید اطلاعات لازم در این زمینه را بدهند. علاوه بر آن مردم مواظب مسائل خانواده خود باشند. البته باید از حوزه صیانت به معتادان کمک کنیم. 
 
وزیر کشور با بیان اینکه اعتیاد زنان از 5.6 درصد به 9.8 درصد افزایش یافته است، گفت: اعتیاد زنان خطرناک‌تر از مردان است، چرا که آنان وظیفه تربیت فرزندان را بر عهده دارند و متاسفانه نهادهای حمایتی به علت اعتیاد، آنان را تحت پوشش قرار نمی‌دهند، این در حالی است که این افراد را باید در اولویت اول قرار دهند. اگر دست به دست هم دهیم می‌توانیم در حوزه کاهش تقاضا، عملکرد موثری داشته باشیم. 
 
رحمانی فضلی در پایان درباره اقدامات صورت گرفته در 100 روز اخیر، اظهار کرد: در حوزه اجتماعی و فرهنگی نیز مدیران مناسبی را انتخاب کرده‌ایم. شورای اجتماعی نیز که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است را فعال کرده‌ایم. در حال حاضر این شورا سه چهار جلسه در وزارت کشور برگزار کرده و 26 دستگاه ارگان هستند که در حوزه سیاست، نظارت و هدایت فعالیت می‌کنند و یکی از فعالیت‌های آنها، رفع موانع اجتماعی و فرهنگی است

موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: وزیر کشور , رحمانی فضلی

تاريخ : سه شنبه دوازدهم آذر 1392 | 20:5 | نویسنده : الهه شمسی |


زهره طبیب‌زاده٬ نماینده مجلس شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزار‌های ارتباطی «وی‌چت» و «تانگو» را عامل رشد «جرایم» در ایران دانسته و گفته که این شبکه‌ها روابط «نامشروع» دختر و پسر را گسترش می‌دهند. خانم طبیب‌زاده روز شنبه (۹ آذر) به خبرگزاری «تسنیم» گفته این نرم‌افزار‌ها «نه تنها برای نوجوانان و جوانان مشکل‌ساز است بلکه روابط مردان با زنان متاهل» را عادی کرده و عامل رشد «طلاق» شده‌اند. وی افزوده باید جلوی شبکه‌های اجتماعی نوظهور را گرفت٬ چرا که این شبکه‌ها «تهدید‌ کننده‌ جدی برای خانواده‌ها بوده و باعث سست شدن بنیان خانواده و دوری اعضای آن از یکدیگر نیز می‌شود.» این نماینده مجلس همچنین اضافه کرده که «وی‌چت» و «تانگو» از آنجا که فیلتر نیست٬ جوانان را ترغیب به داشتن «روابط نامشروع و غیر اخلاقی» می‌‌کنند. طبیب‌زاده اضافه کرده که این دو شبکه اجتماعی را «دشمنان» جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند و گردانندگان آن‌ها نیز «اعتقادی به کنترل مسائل اخلاقی نداشته و باعث ناهنجاری‌های اخلاقی می‌شوند.» وی در بخش دیگری از این گفتگو از از پلیس٬ وزارت ارشاد و دولت خواسته برای محدود کردن استفاده از شبکه‌های اجتماعی جدید اقدامات لازم را انجام دهند. طبیب‌زاده همچنین از اظهارات علی جنتی٬ وزیر ارشاد درباره «فیس بوک» اظهار نگرانی کرده و گفته «نباید توسط مسئولان این موضوع که جزء قوانین است، مطرح و جوانان را ترغیب به این کار کنند.» بسیاری از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی در ایران فیلتر بوده و دسترس کاربران اینترنت خارج است و گزارش‌ها از تلاش دولت حسن روحانی برای رفع فیلتر برخی از این سایت‌ها و شبکه‌ها حکایت دارد. علی طاهری٬ سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در این زمینه گفته است: «دولت در حال بررسی رفع فیلتر فیس‌بوک است و احتمال دارد لایحه به مجلس بدهد.» طاهری افزوده «در خصوص رفع فیلتر فیس‌بوک علما در کلاس‌های درس خود اشاره و نگرانی‌هایی را در این مورد ابراز داشته‌اند و نیاز است که دولت در خصوص رفع فیلتر فیس‌بوک پاسخگو باشد.»

موضوعات مرتبط: اخبار حجاب

تاريخ : دوشنبه یازدهم آذر 1392 | 20:31 | نویسنده : الهه شمسی |
در دیدار و گفتگوی دبیران کل احزاب زنان اصولگرا با معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در این دیدار بر تشکیل اتاق فکردر حوزه‌های زنان و خانواده با مشارکت همه گروه‌ها تأکید شد. در دیدار دبیران کل احزاب زنان اصولگرا با معاون رییس جمهور مباحث و موضوعات مربوط به حوزه زنان و خانواده مطرح شد و حاضرین به ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند. شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با تشکر از ارائه دیدگاه و نظرات راهگشای دبیران کل احزاب زنان اصولگرا اظهار کرد: آمادگی خود را جهت تعامل و هم افزایی گسترده با همه گروه‌ها اعلام می کنیم و از همه تشکل‌ها و رسانه‌ها خواستاریم تا نظرات وطرح‌های خود را جهت بررسی و پیگیری به این معاونت ارائه نمایند تا با راه اندازی اتاق فکر دیدگاه همه گروه‌ها در پیشبرد امور لحاظ شود. بر اساس این گزارش، دراین جلسه مباحث و موضوعاتی درباره مسائل و مشکلات زنان مطرح و بر موارد زیر تاکید شد: - زنان ما با توجه به شیوه مدرن امروز ارزشها را از دست ندهند. این تناقض در ۲ نسل و تفاوت ارزشها و دیدگاهها به وجود آمده است. - در حوزه اشتغال زنان به صورت فعال برنامه ریزی شود و توانمند سازی زنان پیگیری شود. - زنان ما مدیریت خانه را همراه با دانش و علم به دست بگیرند و این موضوع می‌تواند در مدیریت و ارتقا جامعه موثر باشد. - ارتباط با رسانه‌ها به صورت فعال و پویا باشد و با مدیران سایت‌های زنان جلسه مشترکی برگزار شود. - ارتباط با تشکل‌های غیردولتی به صورت فعال پیگیری شود وبا واسپاری اموربه آنها بهای لازم داده شود. - از افراط و تفریط در حوزه زنان و خانواده پرهیز شود ونقش‌های خانگی زنان درکنار فعالیت‌های اجتماعی وسیاسی دیده شود. - به تحقیقات و پژوهش در مورد زنان به صورت علمی و عملی پرداخته شود. - به بعضی از شبهات و مسائل حقوقی زنان پاسخ داده شود. - جلسات متعدد با گروه‌های مختلف زنان به صورت مستمر انجام گیرد. - وجود نگاه متعادل در همه ادیان الهی به موضوع زن و ضرورت زدودن ظلم‌هایی که به نام دین علیه زنان در ذهنها نقش بسته است واین ظلم به دین است. این موضوعات باید موشکافانه مطرح شود. - بررسی نیازهای حقیقی زنان و خانواده‌ها از مسائل مهم جامعه امروز ماست. - برای خدمت رسانی نیازمند آگاهی و آشنایی در همه حوزه با نگاه ظریف و منعطف هستیم و نگاه در دولت باید جانبدارانه باشد و در همه وزارتخانه از افراد صاحب نظر استفاده شود . تضارب آرا باعث تعالی اندیشه هاست. - از ظرفیت های ایجاد شده در حوزه زنان در کل کشور استفاده شود. - با توجه به آمار بالای طلاق که اعلام شده ما وظیفه داریم حقوق و وظایف زوجین را از ابتدای شروع به زندگی آموزش دهیم و زندگی کردن را بیاموزیم و در این زمینه باید از صاحب نظران به نام استفاده کرد و از همه افکار و جناح‌ها استفاده شود. - ما الان تجربه ۵۰ سال قبل اروپا را پیش رو داریم و زنان باچالشهای ارزشی درگذار از سنت به مدرنیته مواجهند, حالا باید دید چگونه این مرحله گذار را باید بگذارنیم؟ چگونه این وضعیت را سریعترپشت سر بگذاریم واز تجربیات آنها هم استفاده کنیم؟ - در حوزه زنان بانک اطلاعاتی متخصصان را تکمیل کنیم. - از جریان‌های سیاسی درهمه حوزه استفاده کنیم و مشی اعتدال ملاک عمل باشد. - ظرفیت سازی زنان در حوزه‌های مدیریتی یکی از مشکلات عدیده است که باید خوب کارشناسی شود و هم در بدنه و هم در حوزه اجرایی از زنان استفاده شود. این موضوع باید از طریق فرهنگ سازی انجام گیرد. - موضوعات مهارت‌های زندگی و خانواده اخلاق مدار را آموزش دهیم. - کمیته های حقوقی را فعال کرده و با جلسات متعدد با نمایندگان مجلس موضوعات و مسائل مربوط به حقوق و قانون زنان را پیگیری کنیم. - بخش تحقیق و پژوهش و آسیب‌های اجتماعی و برنامه ریزی جهت فرهنگ سازی و طرح‌های مختلف را در حوزه زنان فعال تر کنیم. - به دانشگاه‌ها در بخش حل مسائل و پژوهش اهمیت داده شود. - مسایل زنان وخانواده فقط مختص تهران نیست باید به کل کشور نگریست. - رسیدن به جامعه آرمانی و خانواده سالم باید نهادنیه شود و با اتحاد و همدلی به این موضوع خواهیم رسید. - موضوع اقتصاد، بیکاری جوانان و زنان به صورت جدی طرح و پیگیری شود. در این دیدار خانمها وجیهه دیوسالار، مدرس دانشگاه ، جامعه شناس، پژوهشگر و محقق امور زنان و آسیب های اجتماعی – فاطمه ایلشاهی، دبیرکل جمعیت اسلامی حضرت زهرا (س) – ناهید پاپیان، مدرس دانشگاه – طاهره رحیمی، دبیرکل جامعه فاطمیون، کارشناس ارشد حقوق زن در اسلام – دکترخدیجه سفیری، مدیرگروه مطالعات زنان در دانشگاه الزهرا (س) – توران ولی مراد، مدیر سایت ایران زنان ودبیر ائتلاف اسلامی زنان– طیبه میرزا اسکندری، مدیرمسئول سایت “به دخت”، جامعه شناس و فعال رسانه ای – و فاطمه میرسعید قاضی، کارشناس قوه قضاییه حضور داشتند.

موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: زنان , چالش سنت و مدرنیته

تاريخ : دوشنبه بیست و هفتم آبان 1392 | 21:6 | نویسنده : الهه شمسی |
شبکه تلویزیون دولتی ترکیه ˈتی.آر.تیˈ برای نخستین بار از یک بانوی محجبه به عنوان مجری استفاده کرد. 

به گزارش ایرنا، خانم ˈ فیضا چیغدمˈ مجری برنامه های شبکه تلویزیونی دولتی ترکیه روز گذشته با حجاب اسلامی در این شبکه تلویزیونی حاضر شد. 
 
حضور خانم چیغدم با حجاب اسلامی در بخش خبری شبکه ˈتی.آر.تی.ترکˈ در رسانه های روز یکشنبه ترکیه بازتاب گسترده ای داشت. 

خانم چیغدم اولین بانوی محجبه است که در شبکه تلویزیونیˈ تی.آر.تیˈ به اجرای برنامه پرداخت. 
 
چند نفر از نمایندگان زن حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه نیز به تازگی با حجاب اسلامی در مجلس ملی ترکیه حضور یافتند. 
 

موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: مجری , محجبه , ترکیه

تاريخ : یکشنبه بیست و ششم آبان 1392 | 21:34 | نویسنده : الهه شمسی |
رئیس پلیس فرودگاهها از ممنوعیت پرواز بدحجاب ها خبر داد. 
 
سرهنگ حسن مهری در گفتگو با مهر، اظهار داشت: طرح امنیت اخلاقی با قدرت در تمامی فرودگاههای کشور اجرا می شود. بر اساس این طرح از ورود بدحجابها به سالنهای فرودگاه جلوگیری می شود. این افراد در مرحله اول تذکر دریافت می کنند و در صورتی که حجابشان را اصلاح نکنند حق ورود به سالن و پرواز را ندارند. 
 
وی با اشاره به استفاده از دستگاههای کنترل الکترونیکی در فرودگاهها افزود: تمامی فرودگاهها به ایکس ری و دستگاههای کمک بازرسی مجهزند.همچنین در فرودگاههای بین المللی علاوه بر این دستگاهها از دستگاههای بادی اسکنر استفاده می کنیم. 
 
رئیس پلیس فرودگاهها با اشاره به شناسایی چند حامل مواد مخدر شیشه در فرودگاه امام خمینی(ع) تاکید کرد: این افراد قصد داشتند با روش بلع این مواد مخدر را در ازای دریافت سه میلیون تومان به یکی از کشورهای جنوب شرق آسیا منتقل کنند که ماموران با هوش بسیار و روش چهره زنی این افراد را شناسایی و دستگیر کردند. تنها یکی از این افراد قصد حمل 30 گرم ماده مخدر شیشه را داشت که در صورت شناسایی شدن در آن کشور به اعدام محکوم می شد. 
 
مهری با اعلام هشدار به مسافران جنوب شرق آسیا در خصوص دام مافیا مواد مخدر تاکید کرد: قاچاقچیان با وعده سفر رایگان یا دادن بسته به مسافران از آنها می خواهند این بسته ها را به عنوان سوغات به کشورهای جنوب شرق آسیا منتقل کنند. البته قاچاقچیان در مواردی با ارائه پیشنهادهای مالی درخواست می کنند که بسته ها را به این کشورها منتقل کنند. البته بیشتر شیشه هایی که آن کشورها مدعی هستند از ایران می آید از کشور ثالث یا مسیر غیر هوایی است. 
 
وی با اشاره به کاهش کشف شیشه در فرودگاههای کشور، تاکید کرد: بیشتر مشروب های کشف شده در فرودگاه توسط تبعه های خارجی که به قوانین اگاهی ندارند وارد می شود که پس از کشف با دستور قضایی منهدم می شود.

موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: پرواز , پلیس , بد حجاب

تاريخ : یکشنبه بیست و ششم آبان 1392 | 21:32 | نویسنده : الهه شمسی |
رئیس فیفا در بازدید اخیر خود از ایران خواهان برداشتن ممنوعیت حضور بانوان در استادیوم های فوتبال این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آسوشیتدپرس در گزارشی پیرامون حضور بلاتر در ایران نوشت:  بلاتر در گفتگویی که با سران ایران از جمله علی لاریجانی رئیس مجلس داشت خواهان برداشتن ممنوعیت حضور بانوان در ورزشگاه ها شد. ایران پیش از این به بانوان اجازه می داد در برخی از رشته های ورزشی دیگر از جمله والیبال به ورزشگاه ها بیایند.
 
بلاتر + ایران + رئیس فیفا

قطر که سال گذشته نخستین نماینده زن خود را در المپیک 2012 لندن به میدان فرستاد وعده داده در سال 2022 که میزبان جام جهانی خواهد بود به بانوان اجازه حضور در ورزشگاه ها را خواهد داد.

در سال 2006 محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران اعلام کرد بانوان می توانند در قسمت ویژه ای در ورزشگاه ها حضور پیدا کنند اما این تصمیم توسط مقامات بالاتر پذیرفته نشد.

موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: بلاتر , حجاب , بانوان , ورزشگاه , فوتبال

تاريخ : جمعه هفدهم آبان 1392 | 14:8 | نویسنده : الهه شمسی |
با اینکه فصل جدید مسابقات سوپر لیگ بسکتبال بانوان با پوشش اسلامی برگزار می‌شود اما فدراسیون بسکتبال همچنان اجازه گرفتن گزارش تصویری از این مسابقات را نمی‌دهد.

به گزارش ایسنا، قرار است مسابقات سوپرلیگ بسکتبال بانوان در فصل جدید با پوشش اسلامی برگزار شود تا بازیکنان برای شرکت در رقابت‌های بین‌المللی آماده شوند و همچنین اسپانسر نیز برای تیم های بسکتبال بانوان جذب شود.

با این تصمیم امید در دل خانواده بسکتبال بانوان زنده شد تا بتوانند از حاشیه بیرون بیایند و پا را فراتر از ایران بگذارند و بالاخره بتوانند بازی بین‌المللی داشته باشند.

با حضور رسانه‌ها و تماشاچیان بیشتر در سالن‌های بازی بسکتبال بانوان امکان بالا رفتن انگیزه بازیکنان و همچنین جذب اسپانسر برای تیم‌ها که مشکل همیشگی بسکتبال بانوان و حتی کل ورزش بانوان است رفع می‌شود. اما با نظر فدراسیون، عکاسان اجازه گرفتن عکس حین انجام بازی را ندارند و فقط می‌توانند در ابتدای بازی عکس دسته جمعی تیمی را بگیرند. این موضوع در حالی انجام می‌شود که بازیکنان حجاب مناسب را دارند.

فاطمه کرم زاده، نایب رییس بانوان فدراسیون بسکتبال در توضیح این مسئله گفت: ما هنوز مجوزی برای عکس گرفتن عکاسان در حین انجام بازی را نداریم اما عکاس فدراسیون با آشنایی به ضوابط موجود عکس‌های مناسب را از بازی می‌گیرد!

او ادامه داد: چون آغاز کار است باید احتیاط لازم را انجام بدهیم و فعلا اینگونه صلاح می‌دانیم که کار به این شکل صورت بگیرد تا ابتدا انعکاس خبری این موضوع را از طریق سایت خود فدراسیون دریافت کنیم.

کرم‌زاده درباره زمان گرفتن مجوز اظهار کرد: فعلا مسابقات را در دور اول برگزار می‌کنیم و بعد در این باره تصمیم می‌گیریم.

نایب رییس بانوان فدراسیون بسکتبال به سوالی درباره اینکه چه نهادی باید این مجوز را صادر کند پاسخی نداد و تصریح کرد: زمانی که مجوز را گرفتیم در آن زمان اعلام می‌کنیم.

سرمربیان و بازیکنان تیم های بسکتبال بانوان همیشه از این موضوع که بازی‌های بانوان رسانه‌ای نمی‌شود گلایه دارند اما در حالی که رسانه‌ها آمادگی برای پوشش دادن رقابت‌های زنان را دارند، فدراسیون با گذاشتن موانع بر سر راه آنها امکان عملی شدن این موضوع را سلب می‌کنند.

به نظر می‌رسد با این تصمیمات مشکلات بسکتبال بانوان حل شدنی نباشد!

موضوعات مرتبط: اخبار حجاب
برچسب‌ها: بسکتبال , حجاب , مانتو , روسری , مقنعه

تاريخ : چهارشنبه پانزدهم آبان 1392 | 21:31 | نویسنده : الهه شمسی |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.